Bogumiła Bibel i Wojciech Bibel - Teraz

20 grudnia - 07 stycznia 2018


Wystawa dwójki artystów, rodzeństwa Bogumiły i Wojciecha Bibel - związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Bogumiła Bibel należy do twórczyń młodego pokolenia. Artystka została uhonorowana w 2015 roku nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXXII Konkursie im. Wł. Strzemińskiego - Sztuki Piękne, za film Gdzie ja jestem, zrealizowany z ujęć zarejestrowanych w czasie podróży po krajach Ameryki Południowej. Praca wykonana została w Pracowni Multimediów na Wydziale Sztuk Wizualnych. W tym samym roku otrzymała również wyróżnienie od jury konkursu. Ważną dla artystki jest praca z 2016 roku, zatytułowana Blisko. Większość przedmiotów, które wykorzystuje do tworzenia swoich prac to efekt zbieractwa i fascynacji małymi obiektami, które mimo swoich niewielkich gabarytów posiadają wielki ładunek estetyczno-znaczeniowy (…).
Istotną część ekspozycji stanowią dwie projekcje filmów: Płytka głębia oraz Stan zawieszenia, pochodzące z 2015 roku. Tytuł pierwszego z nich odnosi się głównie do cech formalnych, które widoczne są w zarejestrowanym materiale wideo. Jak wyjaśnia autorka: płytka głębia ostrości jest charakterystyczna dla obrazu makro, gdzie przybliżenie do obiektu możliwe jest w precyzyjnie określonych warunkach. Stan zawieszenia, to z kolei sentymentalny zapis ujawniający percepcję artysty, który ma ograniczoną możliwość przemieszczania się, tkwiącego w stanie zawieszenia. Autorem muzyki do tego projektu jest Tomek Popakul. Przeważająca część ujęć przedstawia fragmenty widoku z okna mieszkania artystki.

Artystka pokaże tegoroczny cykl prac zatytułowany Testosteron miarą młodości, który odnosi się do szeroko pojętej deformacji, wypaczenia, zniekształcenia ciała ludzkiego, niepohamowanego pędu za ideałem sylwetki. Zamiarem artystki nie jest jednak próba oceny postaw, ani krytyka tematu, lecz formalna i wizualna próba ukazania groteskowości w przesadnym podejściu do tworzenia wizerunku. Na cykl składają się obiekty, grafika cyfrowa Zrób siebie sam, a także kolaż - wycinki ze zdjęć magazynów dla osób ćwiczących.
Wojciech Bibel cykl prac prezentowanych na wystawie przygotował w Pracowni Obrazowania Fotograficznego prowadzonej przez prof. Marka Domańskiego. Wykonał je za pomocą własnoręcznie skonstruowanego aparatu otworkowego. Na ekspozycję Wojciecha Bibla składają się dwa cykle, pochodzące z 2016 roku: Miasto przez dziurkę - trzy prace w formacie 50 x 50 cm oraz Nokturn na światło i ruch - pięć prac w formacie 22 x 22 cm. Wszystkie zdjęcia wykonane są w technice fotografii otworkowej, która powstaje dzięki wykorzystaniu puszki, w której światło pada na materiał światłoczuły przez niewielki otwór. Cykle te są próbą eksperymentowania z technologią fotograficzną - robienie odbitek w szlachetnych technikach. To, co charakterystyczne dla tych zdjęć to wyselekcjonowane po wielu próbach kadry. By przekaz wizualny był udany, fotograf musi znaleźć najpierw potencjalne motywy (zastane lub wyobrażone), które pobudzą chęć utrwalenia ich na zdjęciach.
Na ekspozycji będzie można także zobaczyć przygotowany przez Wojtka Bibla film Mojość’ z 2017 roku, będący oryginalnym zapisem drogi. Artysta z perspektywy pasażera w samochodzie kręci mijające obrazy, pejzaże. Istotne jest tutaj zapisanie chwili, impresji, ważna jest droga, a nie sam cel podróży (…) Podkład muzyczny jest wynikiem improwizacji muzycznej, granej podczas oglądania zmontowanych obrazów.

Kurator - Adriana Michalska (fragmenty tekstu do folderu wystawy)
Powrót