Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni - Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała

27 października - 17 czerwca 2018


Ponad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, zostanie zaprezentowanych na tej wystawie czasowej. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

Owe dzieła to część wielkiej kolekcji sztuki polskiej należącej do kolekcjonera Krzysztofa Musiała. Jego pokaźny zbiór uważany jest za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji w kraju. Składa się nań przeszło 700 dzieł, głównie obrazów, ale także rysunków i rzeźb z zakresu sztuki nowoczesnej oraz najnowszej.

Fascynacja Krzysztofa Musiała polskim malarstwem i kolekcjonerstwem zaczęła się od obrazów Olgi Boznańskiej (1865-1940). Jest to obecnie największy zbiór dzieł tej artystki będący w posiadaniu prywatnym w Polsce. Zobaczymy kilka jej prac, niezwykłe portrety i kameralne martwe natury. Uderza w nich niepowtarzalny styl artystki, tak wieloznaczny, enigmatyczny, a przy tym nastrojowy. Kolekcja mistrzów jest różnorodna tematycznie i stylistycznie. Znajdziemy w niej zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, rzeźby z brązu i gipsu. Tematami prac są autoportrety, portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, krajobrazy, studia… Dobór artystów, to reprezentacja tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się nowoczesnego malarstwa polskiego.

Prace mistrzów przełomu XIX i XX w., tworzą wybitną kolekcję dzieł twórców Młodej Polski, którą reprezentują m.in. Julian Fałat, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski.
Wielowątkowo ukazana jest także sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Wyjątkowe obrazy m.in. Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, oryginalnej Meli Muter, a także Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, czy awangardowego Leona Chwistka, uzupełnione rzeźbami m.in. Bolesława Biegasa, Konstantego Laszczki czy Xawerego Dunikowskiego, prezentują bardzo różnorodny oraz intrygujący obraz rozwoju plastyki tego okresu.  
Kilkanaście stylów, ponad  40 wybitnych nazwisk i przeszło 80 prac. Ta kolekcja mistrzów jest wyjątkową okazją aby prześledzić i należycie docenić złożoność i niezwykłe bogactwo polskiej sztuki nowoczesnej.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom jubileuszu 100. lat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


Galeria prac


Powrót