Colours in the quartet

26 kwietnia - 31 maja 2017


Z natury chłoną kolory. W każdej postaci. Pojedynczo i w zestawach. Rozświetlone albo skryte o zmierzchu. Wszystkie cenią, choć może szczególnie cztery: niebieski i zielony, czerwień i czerń. Barbara i Piotr Lorkowie oraz Grzegorz Mroczkowski sięgają po różne tworzywa i formy, by opowiadać kolorami. Barbara i Piotr malują angobami obrazy i talerze. Barbara również szkliwem na porcelanie oraz na glinie szamotowej. Piotr także rzeźbi. Grzegorz używa własnoręcznie wykonanej tempery żółtkowej, która położona na płótno daje efekt matowego aksamitu.
Lorkowie ostatnio przywieźli wiele inspiracji z wyprawy do Maroka.
Grzegorz mówi, że tematy znajduje tuż-tuż, za oknem. Bliski geometrii poprzez jej dyscyplinę oddaje harmonię pejzażu. Jego powściągliwość równoważą emocje widoczne w pracach Lorków. Barbara wspomina pewne zdarzenia na lekko malowanych małych formach. Piotr pyta o międzyludzką komunikację w dwóch cyklach: „rozmów” na talerzach i rzeźbiarskich głów.
We troje dopełniają się, odmienni temperamentami, a jednakowi w sile przekazu i w takim samym stopniu uwiedzeni kolorami.
 

Karolina Prewęcka
Powrót