Daniel Mróz i Regina Silveira - Fantastyczne Pułapki

18 grudnia - 21 stycznia 2018


Na wystawę złożą się prace dwóch artystów: Daniela Mroza i Reginy Silveiry. Daniel Mróz to zmarły w 1993 roku krakowski grafik, znany szerszej publiczności ze swoich prac publikowanych w Przekroju, a także z ilustracji do książek Stanisława Lema (Cyberiada, Bajki robotów). Jego twórczość charakteryzował specyficzny - mroczny, ale jednocześnie nieco humorystyczny - surrealizm, który najpełniej wybrzmiał w cyklu ilustracji-kolaży do opowiadań fantastycznych i grozy m.in. Aleksandra Grina, Henryka Voglera i Jerzego Afanasjewa. To właśnie te ilustracje będzie można oglądać w galerii Salon Akademii.
Regina Silveira jest współczesną artystką pochodzącą z Brazylii, mającą na koncie wystawy m.in. Muzeum Guggenheima (Nowy Jork, 2001), Muzeum Amparo (Meksyk, 2014), Galeria Lacometa (Kolumbia, 2015). Charakterystyczną cechą jej twórczości jest połączenie warsztatu graficznego ze współczesnymi technologiami. Tworząc wielkoformatowe instalacje o charakterze sife-specific, artystka przełamuje tradycyjną konwencję myślenia o grafice jako płaskiej formie na kartce papieru i - zaburzając porządek perspektywy - prowadzi surrealistyczną grę z rzeczywistością. W Salonie Akademii zaprezentuje prace zainspirowane twórczością Mroza.
Wystawa realizowana jest w ramach IV Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusz Kusilewicza - IMPRINT 2017.
 


Galeria prac


Powrót