Dziesięć

07 października - 05 listopada 2017


Liczba dziesięć ma wiele konotacji. Mamy przecież system dziesiętny, liczymy do dziesięciu, by się uspokoić; dobrze jest trafić w dziesiątkę… Przykłady można by mnożyć.
Do udziału w olsztyńskiej prezentacji poznańskiego środowiska artystycznego kuratorka zaprosiła dziesięcioro artystów: Sławomira Decyka, Annę Goebel, Izabellę Gustowską, Jacka Jagielskiego, Jarosława Kozłowskiego, Mariusza Kruka, Dominika Lejmana, Adama Nowaczyka, Barbarę Pilch i Bogdana Wojtasiaka. Są wśród nich legendy poznańskiej uczelni, międzynarodowe sławy, ale i postaci, które jeszcze nie są tak znane. Co naturalne - są i tacy, którzy znani być powinni, ale nie są. To nierzadko kwestia tzw. szczęśliwych bądź nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, ale też postaw twórczych, a często otwarcia na promocję własnych działań.
Wybór był subiektywny i trudny, bo absolutnie nie wyczerpał listy interesujących artystów z Poznania. Nie jest łatwo wybrać nieliczną reprezentację tak licznej grupy…
Środowisko poznańskie, związane z tutejszą uczelnią - Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu - nie jest pod żadnym względem jednorodne. Wręcz przeciwnie - to wielobarwny, efektowny konglomerat stylów, idei, mediów i, co najważniejsze, osobowości. I właśnie tę wielobarwność wystawa ma pokazać.

Kurator - Bogna Błażewicz


Galeria prac


Powrót