Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki - Baśnie, bajki i zabawy dziecięce w dawnej grafice i rysunku

23 stycznia - 18 marca 2018


Grafiki i rysunki europejskie powstałe od 2. połowy XVIII do lat 30. XX wieku ilustrujące najbardziej znane bajki pokazane zostaną na pierwszej w 2018 roku wystawie przygotowanej przez muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również zabytkowe zabawki, serwetki z motywami baśniowymi, dowiedzieć się, do czego służyły latarnie magiczne, a nawet zagrać w jedną z dawnych gier planszowych. Ekspozycja skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych.
Wystawa została podzielona wizualnie oraz tematycznie na dwie części. W pierwszej pokazane zostaną prace odnoszące się do bajek, legend, baśni i klechd, w drugiej grafiki i rysunki związane z tematyką dawnych zabaw dziecięcych oraz gry planszowe.
W „sali baśni i bajek” zaprezentowanych zostanie ponad trzydzieści grafik i rysunków -– ilustracji znanych bajek i baśni m.in. braci Grimm (Jaś i Małgosia, Kopciuszek, czy Śnieżka) oraz dzieł utrzymanych w konwencji baśniowo-fantastycznej, niepowiązanych z konkretnymi tekstami.
Unikatem będzie zespół ośmiu akwarelowych projektów ilustracji do książki Juliusa Lohmeyera „Zabawne zwierzęta. Wesoła książka z obrazkami" - zapowiedziała Zuzanna Mikołajek, kuratorka wystawy. Wykonał je w 1880 roku Fedor Flinzer, jeden z najbardziej znanych niemieckich ilustratorów książek dla dzieci 2. poł. XIX wieku. Warto będzie również zwrócić uwagę na grafiki secesyjne autorstwa Heinricha Vogelera i Hugo Bantaua oraz drzeworyty sztorcowe z lat 70. i 80. XIX wieku wykonane dla polskich i niemieckich czasopism.
Ekspozycję wzbogacą płytki miedziane z wyrytą historią bajkowych szczurków i klocki drzeworytnicze służące do odbijania niewielkich grafik ilustracyjnych.
Druga część ekspozycji, złożona z niemal pięćdziesięciu grafik i rysunków, ukazywać będzie świat dziecięcych zabaw oraz dawnych gier planszowych. Zwiedzający zobaczą przedstawienia zabaw popularnych do dziś, takich jak np. bączek, rzucanie śnieżkami, jazdę na łyżwach, ale także gier już niemal zapomnianych, jak bilbokiet, wolant, czy układanie domku z kart. Wśród pokazywanych gier planszowych znajdą się: gra historyczna Assarmot ułożona ok. 1829 roku przez Klementynę z Tańskich Hoffmanową, autorkę książek dla dzieci; gra geograficzno-przyrodnicza Cuda natury i sztuki oraz gra Walka z olbrzymem, w którą będą mogli zagrać zwiedzający wystawę.
Uzupełnieniem prezentacji będą latarnie magiczne wraz z przeźroczami, książeczki, broszki, haftowane serwetki z motywami bajkowymi oraz lalki i dziecięce maszyny do szycia. Pokazany zostanie również film ze zmontowanych przezroczy z XIX i XX wieku, które dawniej wyświetlano za pomocą latarni magicznych.
Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju.


Kurator - Zuzanna Mikołajek


Galeria prac


Powrót