Henri Hayden - Mistrzowie École de Paris

20 września - 31 grudnia 2013


Wystawa w muzeum Villa la Fleur jest pierwszą retrospektywą Henryka Haydena (1883-1970) w jego ojczystym kraju, zrealizowaną w oparciu o zbiory prywatne z Polski, Francji i Szwajcarii. Zakres prac obejmuje dorobek artysty przedstawiony w trzech odsłonach.
Pierwszą jest okres od 1909 do 1922 roku, ukazujący artystę kształtowanego wpływami syntetyzmu szkoły Pont-Aven, a następnie podążającego śladem Paula Cézanne’a. W konsekwencji Hayden staje się jednym z najważniejszych przedstawicieli kubizmu syntetycznego, współpracując z marszandem Léonce Rosenbergiem w latach 1916-1922.
Druga odsłona, zawiera okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy artysta zerwał związki z kubizmem, na rzecz malarstwa realistycznego. Jego marszandem był wówczas Leopold Zborowski. Owocem wyjazdów na południe Francji są rozliczne pejzaże. Artysta malował także portrety i martwe natury. Wyraźnie przewijały się na tym etapie wpływy impresjonisty Pierre’a Auguste’a Renoira.
Ostatnia odsłona stanowi obszerny zbiór powojennych pejzaży z regionu Marny i Sekwany, w których Hayden wykształcił własny oryginalny styl, zbliżający artystę do malarstwa abstrakcyjnego. Znakomite rozwiązania kolorystyczne i formalne w pejzażach i martwych naturach, noszą w sobie echo wcześniejszych doświadczeń syntetyzmu, kubizmu i malarstwa pejzażowego z okresu międzywojennego.
Podczas wystawy emitowany będzie film dokumentalny Avec Toi, Sans Toi z 2011 roku.

Kurator - Artur Winiarski


Powrót