III Edycja Konkursu Fotografii Teatralnej - Wystawa finalistów i laureatów

07 listopada - 26 listopada 2018


Archiwum czy kreacja? Czym jest fotografia teatralna? Tegoroczna edycja Konkursu pokazała, jak wiele różnych odpowiedzi można dać na te same pytania. Zobaczyliśmy różne strategie stosowane przez autorów zdjęć do opowiadania odbiorcom o spektaklach. Niektórzy starali się zachować chłodny obiektywizm, maksymalnie chowając swoją obecność i styl. Inni podążali za twórcami przedstawienia, interpretując wizualnie wydarzenia sceniczne, jeszcze inni szukali autorskiego języka narracji i obrazowania. To, co łączy te postawy i stanowi o sile fotografii teatralnej, to umiejętność zabrania widza w sam środek wydarzeń i zaangażowania go w przeżywane na scenie emocje. Laureaci Konkursu umiejętnie wykorzystali tę siłę. Niezależnie od tego, czy akcja spektaklu rozgrywała się na deskach znanego teatru, klatce schodowej czy w kameralnej sali offowego zespołu.
Magda Hueckel, Katarzyna Sagatowska, kuratorki III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

 

Wystawy prezentują prace finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2016/2017.

 

W wystawie biorą udział prace:
Karola Budrewicza, Joanny Gałuszki, Piotra Gamdzyka (laureat w kategorii: teatralne zdjęcie sezonu), Romana Holca, Przemysława Jendroski, Natalii Kabanow, Przemka Krzakiewicza, Martina Raphaëla Martiqa, Paty Mic, Piotra Nykowskiego (laureat w kategorii: zestaw dokumentacyjny z przedstawienia), Tobiasza Papuczysa, Kamy Rokickiej, Dawida Stube, Klaudyny Schubert, Dariusza Trześniowskiego, Bartka Warzechy, Anety Wawrzoły, Macieja Zakrzewskiego.

 


Galeria prac


Powrót