Jan Jubaal Wasiński - Curiositas

10 lutego - 25 lutego 2018


Wystawa pokazuje ostanie jedenaście lat działań twórczych artysty. Na ekspozycji zobaczymy kika cykli i obrazy animalistyczne. Autor często w swoich instalacjach wykorzystuje odnalezione na pchlich targach przedmioty. Tytuł nawiązuje do niezwykłości wyłowionych z ikonografii, opowieści, mitologii pogańskch i chrześcijaństwa. Autor z dużą umiejętnością łączy wątki i splata je ze sobą. Przedstawienia są rodzajem skrótów myślowych, które ubrane w formę malarską, wydają się „dziwne” i „niezwykłe”.

Artystę interesuje dualizm i ambiwalentne znaczenie rzeczy. Nic nigdy nie jest czarne albo białe. Są wszelkie odcienie szarości. Yin i Yang w przyrodzie istnieje, na tym polega równowaga świata. Patrząc na jego obrazy mamy wrażenie, że posiadł jakąś większą wiedzę tajemną, którą chce się podzielić. Prawda jest taka, że on również poszukuje, tak jak i my. Poszukuje prawdy: o życiu, o sensie ludzkiego istnienia. Często mówi o tym, co głęboko ukryte. Wszystkie pokłady podświadomości, których nie uruchamiamy na co dzień, których boimy się sami - to nie oznacza, że nie istnieją.

Jak zapwiada kurator - zobaczymy prace artysty, który tworzy własną hagiografię i demony, swój subiektywny ogląd świata, gdzie zdarzenia współczesne mieszają się z podaniami, legendami i mitami. Jan Wasiński znajduje odniesienia do dziś w przeszłości i odwrotnie, opowiada historie, które były aktualne wieki temu i są aktualne dziś. A do wszystkiego popycha go dziecięca ciekawość.

 

Kurator - Samanta Belling
Powrót