Janusz Gilewicz - Abstracts

05 listopada - 10 listopada 2018


Janusz Gilewicz obcował z procesem twórczym już w dzieciństwie, ucząc się od dziadka malarza, klasycznych technik. Jego wczesne fascynacje pracami Leonarda da Vinci, przerodziły się w wieloletnią pasję. Zgłębiając tajniki powstawania jego dzieł, Gilewicz stał się epigonem renesansowych technik, adaptując je do swoich prac.

 

Gilewicz tworzy murale, wypracowuje malarskie formy 3d, zmagając się z fakturą , co wymaga cierpliwości, dyscypliny i skupienia. To skupienie uczyniło z procesu twórczego medytację. Prace Gilewicza są inspirowane japońską harmonią i precyzją, ale i nowojorskim tempem, energią, swobodą ekspresji.


Proces powstawania obrazu to podróż w głąb siebie, w skupieniu dochodzę do formy doskonałej, tworzenie dla mnie sublimacją, dotknięciem się do absolutu, ale i przekraczaniem własnych granic.

Janusz Gilewicz


Pasja i ciekawość życia, zbliżyły artystę do innych kultur, filozoficzne poszukiwania pogłębiły to, inspirując odbiorców w Japonii, Brazylii, Nowym Jorku czy Warszawie.


Wolność, szacunek do człowieka, piękno są zawsze obecne w pracach Janusza. Obojętnie czy manifestują się poprzez murale na Manhattanie, obrazy w kolekcji Watykanu, czy Iggiego Popa. Gilewicz mieszka i tworzy w Nowym Jorku.

 

Kuratorka wystawy: Renata Plaga
Powrót