Jerzy Antkowiak - Moda Polska

07 października - 17 marca 2019


Tysiąc kreacji z metką Mody Polskiej, drugie tyle zdjęć, wycinków prasowych, biuletynów,  dziesiątki cennych artefaktów i ponad trzysta oryginalnych projektów – to wszystko składa się na historię wybitnego, wszechstronnego artysty i pierwszej marki branży mody w powojennej Polsce. 


Po blisko roku przygotowań: tygodniach pracy koncepcyjnej dwójki kuratorów, niezliczonych godzinach spędzonych na inwentaryzacji i selekcji, a w końcu budowie scenografii i stylizacji blisko 60 sylwetek dwupoziomowa wystawa poświęcona modzie jest gotowa. Jej zwiedzanie należy rozpocząć od piętra III. Górna przestrzeń ekspozycji została zaaranżowana w taki sposób, aby można w niej było poczuć atmosferę panującą w przedsiębiorstwie państwowym, jakim była Moda Polska. Zwiedzający poznają tutaj barwną postać pierwszej dyrektor artystycznej Jadwigi Grabowskiej, modelek pracujących w firmie oraz jej projektantów. To wszystko pozwoli zrozumieć, jaki fenomen na krajowym rynku stanowiła Moda Polska oraz poznać jej 40-letnią historię, osadzoną w realiach minionych lat. 

 

Moda Polska  została powołana do życia, by służyć edukacji modowej Polaków i reprezentowaniu przemysłu odzieżowego PRL na międzynarodowym rynku, okazała się pierwszą w powojennej Polsce marką z branży mody, która oferowała nie tyle ubrania, co fascynujący styl życia. 

Marta Galik, kuratorka wystawy


Na niższym piętrze wystawy będzie można podziwiać blisko 60 eleganckich i ponadczasowych stylizacji opatrzonych metką ze słynną jaskółką. Złożą się na nie wybrane kreacje i dodatki stworzone przez projektantów Mody Polskiej, głównie przez samego Jerzego Antkowiaka. To on uratował od zapomnienia wykupioną przez siebie od syndyka kolekcję strojów Mody Polskiej, która przez 20 lat czekała na lepszy czas w piwnicy jego domu w Komorowie.
Teraz, z okazji 60-lecia powstania marki Moda Polska, stroje zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności właśnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Wystawa została skonstruowana w taki sposób, aby przybliżyć zwiedzającym sposób funkcjonowania atelier projektanta, a następnie wprowadzić widza w przestrzeń pokazu mody. 

Tomasz Ossoliński i Marta Galik, kuratorzy wystawy
 

Wierzę, że ekspozycja otworzy pole do namysłu i dyskusji nad związkami między projektowaniem ubioru a sztuką, a co za tym idzie – sposobem funkcjonowania mody w muzeach i jej statusem w obszarze sztuk wizualnych. 

Aneta Dalbiak, dyrektor CMWŁ

 

Wśród symbolicznych rekwizytów, które znajdą się na ekspozycji należy wymienić choćby plakat Mody Polskiej autorstwa Romana Cieślewicza, oryginalne rysunki projektantów, w tym pierwsze szkice Jerzego Antkowiaka z 1961 roku, które stworzył, by dostać prace w Modzie Polskiej, zaprojektowany przez niego serwis z jaskółką, czy zdobytą przez Antkowiaka w konkursie mody w Paryżu czarną panterę Lalique’a.

 
Wystawę „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” można oglądać na drugim oraz trzecim piętrze budynku D Muzeum do 17 marca 2019 r. Uzupełnia ją ekspozycja 10 prac wykonanych przez studentów łódzkiej ASP, którzy pod czujnym okiem Tomasza Ossolińskiego stworzyli stroje inspirowane projektami Jerzego Antkowiaka. Prace młodych projektantów można oglądać w gablocie na parterze budynku D Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do końca października. 

 

Kuratorzy wystawy: Tomasz Ossoliński, Marta Galik 

 
Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

13 października
g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Marta Galik 
g. 17:00 Prezentacja projektu Moniki Gromadzińskiej „Ubrania, które tworzą mitologię miejsca” 

20 października 
g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Tomasz Ossoliński 
g. 17:00 Moda Polska. Spotkanie z Ewą Rzechorzek 

 

10 listopada 
g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Marta Galik 
g. 17:00 Wykład Marcina Różyca “Klasyka i rewolucja – najnowsza historia muzealnictwa na przykładzie najciekawszych i najbardziej spektakularnych wystaw mody w Polsce i na świecie”. 

 

24 listopada 
g. 16:00 Oprowadzanie kuratorskie: Tomasz Ossoliński 
g. 17:00 Prezentacja Izabeli Franckiewicz-Olczak dotycząca badania “Jak osiągnąć sukces w branży modowej? - analiza znaczenia gospodarczego, dróg kariery i czynników sukcesu. 

 

8 grudnia 
g. 16:00 
Oprowadzanie kuratorskie: Marta Galik 
g. 17:00 Wykład Sylwii Romeckiej-Dymek “Piękne i brzydkie oblicza mody” 

 

 
Powrót