Juliusz Joniaka - Malarstwo

15 września - 22 października 2018


Na wystawie zostaną zaprezenttowane obrazy z ostatniego okresu twórczości prof. Juliusz Joniaka.
Wystawa ta została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka.
Galeria Sztuki Wirydarz zbliża się do 20. lecia swojej działalności. Prezentując i promując szeroko różnorodne, a  nierzadko najciekawsze zjawiska polskiej sztuki  współczesnej - co jakiś czas oczywiście trafia na wyjątkowego Mistrza, wyjątkowy artystyczny brylant. Dzisiaj Profesor Juliusz Joniak.


Jestem szczęśliwy, że od lat mamy ogromny zaszczyt i największą przyjemność współpracować z tym  genialnym malarzem i cieszyć się nieustannie Jego malarstwem. To dla nas wyjątkowe i wspaniałe, że wystawa twórczości Profesora Juliusza Joniaka otwiera jubileuszowy sezon w Galerii Sztuki Wirydarz! Dziękujemy Panie Profesorze...
Piotr Zieliński

 

Ktoś kiedyś pięknie powiedział o obrazach prof. Juliusza Joniaka, że plamy barwne rzucone na powierzchnię Jego płócien wyglądają tak, jakby przez chwilę na nich przysiadły kolorowe motyle i zaraz miały odfrunąć... Tu  nie tylko ważna jest zmysłowa gra koloru w zmiennym, migotliwym świetle, ale również emocjonalne napięcie towarzyszące scalaniu całości zjawiska plastycznego na obrazie. Struktura malarska w obrazach prof. Juliusza Joniaka jest dynamiczna i wynika z emocji oraz ekspresji procesu malowania. Mówi się wtedy, że obraz jest żywy i spontaniczny, pełen impetu, malowany tym wybornym, obdarzonym przez naturę, instynktem malarskim. Ten dar, szczególną predyspozycję, nazywamy również talentem i słuchem kolorystycznym. Prof. Juliusz Joniak jest koneserem i smakoszem koloru, a Jego sposób kreacji obrazu jest naturalny i spontaniczny. To prawda, że Jego obrazy nie rozwiązują najbardziej dramatycznych i bolesnych problemów ludzkości, ale przecież dają szczęście i radość w bezpośrednim obcowaniu. Podkreślają, jak ważny dla sztuki jest kontakt z naturą, ze światem widzialnym i jak frapująca i lecząca duszę może być Jego uchwycona po malarsku zjawiskowość najprostszych motywów: pejzażu, martwej natury czy postaci człowieka.
Prof. Stanisław Tabisz "Juliusz Joniak - Malarz i pedagog... (fragment)

 


Juliusz Joniak urodził się  25 listopada 1925 we Lwowie. Od 1945 roku na stałe związany z Krakowem. Na krakowskiej ASP studiował malarstwo u profesorów Jerzego Fedkowicza i Czesława Rzepińskiego oraz grafikę u Andrzeja Jurkiewicza, Konrada Srzednickiego i Ludwika Gardowskiego. We własnej Alma Mater przeszedł wszystkie szczeble akademickiej kariery - od asystenta do profesora zwyczajnego. Pełnił także funkcję dziekana Wydziału Malarstwa oraz prorektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członkiem honorowym Academie Europeene des Arts w Paryżu.
Obrazy profesora Juliusza Joniaka znajdują się w wielu muzeach świata, między innymi w Kunsthistorishes Museum w Wiedniu, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Muzeach Narodowych Warszawy, Krakowa oraz kolekcjach prywatnych w  Austrii, Danii, Kanadzie, USA, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Włoszech.
Obrazy Juliusza Joniaka wystawiane były na najbardziej prestiżowych wystawach malarstwa w Polsce i za granicą, między innymi: w Sofii, Pradze, Kijowie, Bratysławie, Dreźnie, Atenach, Salonikach, Montrealu, Wenecji, Nancy, Mainz, Aschaffenburgu i wielu innych.
W 1995 roku otrzymał najwyższą nagrodę na VII Festiwalu Sztuk w Magné - Francja, w którym uczestniczyło ponad 160 malarzy ze wszystkich kontynentów i  został przyjęty do elitarnego grona Honorowych Członków Academie Europeene des Arts w Paryżu. Jest jednym z najwybitniejszych, współczesnych polskich malarzy.


Galeria prac


Powrót