Nagła śmierć głównego bohatera

07 czerwca - 01 lipca 2018


Artyści: Jakub Ciężki, Bartosz Kokosiński, Ivo Nikić, Tomasz Piars, Dariusz Gwizdala,  Áron Baráth, László Győrffy

 

W okresie średniowiecza we Francji po śmierci króla marszałek dworu natychmiastowo ogłaszał imię nowego monarchy, by nie dopuścić do sporów i walk o sukcesję. „Le roi est mort, vive le roi!” ( z franc. ,,umarł król, niech żyje król!”) - to skondensowany podwójny przekaz oznajmiający fakt negatywny, ale zarazem, natychmiastowo nakazujący celebrację wyboru nowego przywódcy. Zmiana następuje błyskawicznie, nie pozostawia czasu na wątpliwości, gwarantuje kontynuację i bezpieczeństwo. „Le roi est mort” pozbawione drugiego członu wywołuje przeciwny skutek, budzi lęk i niepokój, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a w szczególności kłopoty. 


Wyobraźmy sobie sytuacje w których dobre wiadomości nie nadchodzą. Główny bohater na którego liczyliśmy od początku, na którego właściwie skierowano naszą uwagę, ponosi porażkę i ginie. Ani śladu nowego protagonisty. Kryzys w centrum dowodzenia spowodowany brakiem lidera. Kim był ten bohater? Tradycyjnym zlepkiem pozytywnych cech i wcieleniem cnót, a może nawróconym pijakiem i bandytą? To nie ważne, widzieliśmy już wielu, narzuconych i wybranych. Tym razem rezygnujemy z bohatera. 


Czy świat bez przywódcy/lidera skazany jest na porażkę? Czy wizja świata pozbawionego liderów to wizja utopijna? Przywódca/lider/bohater jako główna figura, koncentrująca uwagę i ulokowana w centrum wydarzeń pełni kluczową role w rozwoju akcji. Na nim skupione są oczy tłumów, o nim piszą/mówią, jego portretują. Wreszcie staje się reprezentacją zbiorowego interesu, twarzą dla tłumu, jego ustami. Czyimi słowami przemawia? Komu pomaga? Może stał się ofiarą swojego losu, generując bieg zdarzeń zamienił się w zdalnie sterowany mechanizm? Nie wprowadzajmy głównego bohatera do akcji, przyjrzyjmy się pozostałym postaciom, zwierzętom i obiektom, czy machineria zdarzeń nadal funkcjonuje sprawnie?

Kuratorzy: Patrycja Rup (PL), Kaja Werbanowska (PL) Artyści: Jakub Ciężki (PL), Bartosz Kokosiński (PL), Ivo Nikić (PL); Tomasz Piars (PL/HU), Dariusz Gwizdala (HU), László Győrffy (HU), Rami Pap (HU), Aron Baráth (HU)

 

 
Powrót