Nic się tu nie dzieje 2018 - Festiwal

10 sierpnia - 14 sierpnia 2018


„Nic się tu nie dzieje"  to inicjatywa trzech poznańskich kin: Kina Muza, Kina Pałacowego i Kina Rialto stworzona z myślą o widzu, który spędza wakacje w Poznaniu.

 

Trzecia edycja „Nic się tu nie dzieje" odbywa się pod hasłem „Versus Reality”. Kino od zawsze stanowi sposób na ucieczkę od rzeczywistości. Pozwala na podróże w czasie, poznawanie różnych miejsc oraz na spotkania, które nie mogą się wydarzyć w realnym świecie. Czasami jest to ucieczka w przeszłość albo w przyszłość, a czasami sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec świata.  #NIC 2018 pokaże, jak uciec od rzeczywistości lub jak się z nią zmierzyć. Propozycja jest taka, żeby zamienić się w superbohatera lub po prostu w bohatera, zanurzając się w kino nowej przygody czy przywołując najsłynniejszego oponenta rzeczywistości wszech czasów Don Kichota, w ujęciu innego fantasty: Terry’ego Gilliama. 

 

Program tegorocznego festiwalu został podzielony na sekcje: Przedpremiery, Perspektywa („Versus Reality”), Dzieciaki (pokazy filmowe i warsztaty), Plener (m.in. kiermasz filmowy, seanse z psami, zajęcia Tai-chi i Qigong), Extra (plakatobranie, Targ Tysiąca Winyli, wystawa, spektakl i koncerty na ekranie).

 

Jak co roku wydarzenie otworzy filmowy maraton chodzony, w tym roku pod hasłem „superbohaterowie”. Przejdziemy z zachodu na wschód: od Kina Rialto przez Kino Pałacowe do Kina Muza. Pierwszy film „Super” w reżyserii Jamesa Gunna zostanie zaprezentowany w Kinie Rialto, skąd widzowie przejdą do Kina Pałacowego, gdzie odbędzie się projekcja „Push” w reżyserii Paula McGuigana. Potem pójdziemy w kierunku Starego Rynku, gdzie przy ul. Masztalarskiej swoją nową – tymczasową – siedzibę ma Kino Muza. Tam odbędzie się finałowa impreza maratonu, czyli tańce z towarzyszeniem superbohaterskich rytmów i dekoracji.

 

Festiwal zakończy się koncertem Huberta Tasa & The Small Circle – do krótkich filmów Georges’a Mélièsa – prekursora animacji i filmowego science fiction.


PRZEDPREMIERY

W KINIE MUZA:
 „Dziedziczki”, reż. Marcelo Martinessi 
„Zamknij się i graj na pianinie”, reż. Philipp Jedicke
„Loveling”, reż. Gustavo Pizzi, | Przedpremiera z „Wysokimi Obcasami”
„Walc w alejkach”, reż. Thomas Stuber
„Hard Paint”, reż. Filipe Matzembacher, Márcio Reolon
„Jak pies z kotem”, reż. Janusz Kondriatuk
„Westwood: pankówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker 
„Księgarnia”, reż. Isabel Coixet

W KINIE PAŁACOWYM:
„Dogman”, reż Matteo Garrone „The Endless”, reż. Justin Benson, Aaron Moorhead „Pod ciemnymi gwiazdami”, reż. Michael Pearce „Do zobaczenia w zaświatach”, reż. Albert Dupontel „Foxtrot”, reż. Samuel Maoz „Szczęśliwy Lazzaro”, reż. Alice Rohrwacher

W KINIE RIALTO:
„Arctic”, reż. Joe Penna „Burning/Płomienie”, reż. Chang-dong Lee „Młodość Astrid”, reż. Pernille Fischer Christensen „Lato”, reż. Kirył Serebrennikow


MARATON     10.08. | bilety: 33 zł

SUPER, reż. James Gunn, USA, 2010, 96’
Porzucony przez żonę Frank postanawia zrobić coś ze swoim życiem. Zostaje superbohaterem –patroluje ulice i bije przestępców kluczem nastawnym. Film Jamesa Gunna, przyszłego reżysera „Strażników Galaktyki”.
g. 18, Kino Rialto

PUSH, reż. Paul McGuigan, Kanada, USA, 2009, 111’
Na świecie znajdują się jednostki obdarzone parapsychicznymi zdolnościami. Jedni z nich posługują
się telekinezą, inni są w stanie wpłynąć na cudze myśli, jeszcze inni widzą przyszłość. Ich śladem
podąża specjalny oddział rządowy – Dywizja. Druga w karierze superbohaterska rola Chrisa Evansa,
tuż przed tym jak został Kapitanem Ameryką.
g. 20.30, Kino Pałacowe

SUPERBOHATERSKIE SILENT DISCO
Impreza taneczna w superbohaterskich rytmach i dekoracjach
g. 23, Kino Muza na Masztalarskiej 8


ZAKOŃCZENIE FESTIWALU 14.08. | bilety: 20 zł

PODRÓŻ NA KSIĘŻYC i inne filmy krótkie Georges'a Mélièsa 
z muzyką na żywo Hubert Tas & The Small Circle
Materiał zawiera dziewięć instrumentalnych kompozycji, opartych o brzmienia instrumentów klasycznych w połączeniu z elektroniką i skreczem. Stelaż do wszystkich utworów stanowią sample z płyt winylowych, które Hubert wyszukał podczas swoich podróży do różnych zakątków świata, stąd na albumie można usłyszeć wiele orientalnych akcentów oraz oryginalnych dźwięków.
g. 20, CK ZAMEK, Kino Pałacowe – Sala Wielka
Powrót