Norman Leto - Nieistniejące przestrzenie wystaw | Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2017

19 kwietnia - 21 maja 2017


Dziesięć lat po swoim głośnym debiucie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Norman Leto przekrojowo pokazuje swoje prace w Muzeum Fotografii w Krakowie. Zataczając swoistą pętlę Kraków-Warszawa-Kraków - wraca do punktu wyjścia fizycznie, artystycznie, mentalnie - do miasta, w którym kiedyś miał pracownię i rozpoczynała się jego twórcza aktywność jako malarza i artysty nowych mediów.
Powiększone fotografie, kadry filmowe to temat związany ze sposobem pracy artysty, gdyż pod realistycznym światłem kryje się kreacja Leto i programu komputerowego, zaawansowanych narzędzi umożliwiających tworzenie oświetlenia, cieniowanie, dobór materiałów tworzących siatkę obiektu.
Sam tytuł wystawy nawiązuje do częstej praktyki Normana Leto polegającej na kreowaniu cyfrowo własnej przestrzeni wystawowej wykonanej na podstawie planów architektonicznych autentycznego miejsca, galerii, muzeum. Takie przestrzenie istnieją w jego filmach, są obecne w renderingach 3D. Obrazuje to ścisły związek pomiędzy przestrzenią rzeczywistą a wykorzystaniem przez artystę siatek brył i algorytmów do kreowania przestrzeni 3D. Można to porównać do operowania za pomocą wirtualnej kamery i pracy prawdziwym aparatem fotograficznym.
W swojej cyfrowej przestrzeni artysta ustawia te same parametry co profesjonalny fotograf w rzeczywistości, a to uzasadnia pokaz prac Normana w takim miejscu jak MHF.
Powrót