Nowy poczet władców Polski - Świerzy kontra Matejko

08 sierpnia - 15 listopada 2017


Powszechnie obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski nadal jest słynny poczet autorstwa Jana Matejki (1838 -1893). Z rysunków tych patrzą na nas dumni i dostojni władcy, świadomi swojej siły i władzy.
Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Po Matejce mało kto odważył się podjąć temat monarszych portretów. W 2004 roku wybitny polski grafik i portrecista Waldemar Świerzy (1931-2013), na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył nowe portrety polskich królów i książąt. Jego wizerunki władców znacznie odbiegają od dzieł Matejki. Królowie i książęta to nadal ludzie silni i zdecydowani, ale też nie wyidealizowani, a ich twarze odzwierciedlają cechy charakteru i drzemiące w nich emocje. Co ciekawe Waldemar Świeży opracował również portrety władców pominiętych przez Matejkę, jak choćby legendarnego awanturnika - śląskiego księcia Bolesława Rogatkę czy okrutnika Bezpryma.
Wystawa jest okazją żeby porównać oba cykle, które reprezentują ten sam temat, ale zupełnie inne ujęcie tematu.
Ekspozycja była prezentowana po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności - zwiedziło ją ponad 100.000 osób.
Jej wrocławska odsłona została uzupełnienia o inne królewskie poczty, w tym zdobiące polskie banknoty czy medale. Niektóre z nich zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.
Powrót