Otwarta Ząbkowska - Międzykulturowy weekend festiwalowy

04 sierpnia - 05 sierpnia 20184 i 5 sierpnia odbędą się kolejne wydarzenia w ramach festiwalu „Otwarta Ząbkowska". To dwa dni wspólnej twórczości i artystycznych eksperymentów prowadzonych na ulicy Ząbkowskiej przez artystów-migrantów mieszkających w Warszawie, a także gości z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Wydarzenia organizuje Stowarzyszenie „My".


W Polsce dobrze rozpoznawalna jest zachodnia scena muzyczna, a wciąż za mało wiemy o tym, co się dzieje „na wschód od Wisły” – według znanej linii podziału, który wyznaczała rzeka. Praga wraz z Bazarem Różyckiego, Dworcem Wschodnim i Wileńskim była niegdyś tyglem komunikacyjno-handlowym, w którym rozbrzmiewały nawoływania po ukraińsku, białorusku, rosyjsku i w jidysz. Chcemy odtworzyć ten klimat i przywołać bliską Pradze wielojęzykową atmosferę dialogu i żywej ulicy.


Na Ząbkowskiej zagrają m.in.: Malanka Orchestra z Mińska, Gogodzy Ganski i Пенсія z Iwano-Frankiwska, OPA! i Dobranotch z Petersburga, Teściowa Śpiewa i Paprykalaba z Warszawy. Odbędzie się XI Muzyczny Spacer po Pradze, dużo warsztatów i teatralno-muzycznych atrakcji dla dzieci. Najlepiej zarezerwować cały weekend 4-5 sierpnia od 12:00 do 22:00, a w sobotę nawet dłużej, bo w OFFSIDE będzie Afterka pod wodzą dj-ek i dj-ejów z radiowej kampusowej Wojny Francusko-Angielskiej pod flagą biało-czerwoną.


Poprzez warsztaty plastyczne i dźwiękowe dla dorosłych i dzieci, wspólne rysowanie i granie, koncerty, happeningi i instalacje artystyczne artyści i goście przetworzą na dwa dni ulicę Ząbkowską w twórcze laboratorium. Będzie huczne i delikatnie, ludowo i współcześnie, konceptualnie i bajkowo, przejmująco i radośnie. Gwarantowana bardzo dobrą zabawa!


Poprzednie edycje pokazały, że Praga potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Otwarta Ząbkowska stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy. W trakcie trwania festiwalu ulica Ząbkowska jest zamknięta dla ruchu samochodowego.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

 


Galeria prac


Powrót