Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach

07 listopada - 30 listopada 2017


Wystawa zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. 
Na cykl składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej. Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl Historia w ożywionych obrazach pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z panteonu historii Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.
Wystawie towarzyszyć będzie specjalny pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej - pokaz odbędzie się 18 listopada w godzinach działania Kordegardy (11-19). 
Ponadto 29 listopada, o godzinie 18:00 z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego - odbędzie się specjalny pokaz filmu Olszynka Grochowska połączony z wykładem historyka.
Powrót