Przez szyb brylanty

12 października - 09 listopada 2018


 


Teresa Pągowska, Krzysztof Pijarski, Piotr Potworowski, Stanisław Teisseyre 12.10 – 9.11.2018
Galeria Piekary, ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań,
CK Zamek, Dziedziniec Różany

W roku 2018 mija 30 lat od śmierci Stanisława Teisseyre’a, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Artystycznego) w latach 1947- 50, 1965-78, zasłużonego dla poznańskiego życia artystycznego organizatora i reformatora PWSSP. W 1988 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu na mocy testamentu byłego rektora uczelni i jego żony Ireny, otrzymała spadek, na który składała się kolekcja dzieł sztuki oraz nieruchomość na poznańskiej Cytadeli, zwana od kilkudziesięciu lat „Teserówką”. Pierwsza wystawa Kolekcji Stanisława Teisseyre’a będzie miała na celu nie tylko prezentację wybranych wątków artystycznych zgromadzonych dzieł sztuki, ale także krytyczne opracowanie części archiwum profesora Teisseyre’a.


W przestrzeni Galerii Piekary zaprezentowane zostaną obrazy Stanisława Teisseyre’a, Teresy Pągowskiej i Piotra Potworowskiego z przełomu lat 50. i 60., pochodzące z kolekcji dawnego rektora uczelni, a także kolekcji muzealnych oraz nowy cykl prac Krzysztofa Pijarskiego. Punktem wyjścia prezentowanej ekspozycji stało się archiwum Teisseyre’a przechowywane w szufladach mebli stojących do dziś w jego dawnej pracowni, składające się z kilku tysięcy różnorodnych dokumentów związanych z jego życiem, które przypadło na niemal cały wiek dwudziesty. Po ostatniej, pośmiertnej wystawie, którą otwarto w 1988 roku w poznańskim BWA, prawie nikt przez niemal trzydzieści lat nie interesował się jego twórczością. Przypomniano go dopiero w zeszłym roku na wystawie Stanisław Teisseyre 1905-1988. Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej zorganizowanej przez Muzeum Sopotu. Wystawa Przez szyb brylanty będzie mierzyć się z problemem historii ukrytej dotąd w biografii artysty, zrekonstruowanej ze zdjęć, dzienników i dokumentów pochodzących z archiwum twórcy.


Wystawa w Galerii Piekary jest jedną z dwóch ekspozycji powstałych w ramach tego projektu (Teserówka, ul. Na Szańcach 4, 6.10–9.11, Przez szyb brylanty, Galeria Piekary 12.10-9.11).


Stanisław Teisseyre (ur. 1905, Lwów; zm. 1988 Poznań) był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1947-50 i 1965-78, a w latach 1951-62 sprawował tę funkcję na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako rektor poznańskiej PWSSP, stworzył w kierowanej przez siebie instytucji wybitne grono pedagogiczne, decydujące o prestiżu tej uczelni. Zaprosił do Poznania m.in. Magdalenę Abakanowicz, Stanisława Zamecznika czy Tadeusza Brzozowskiego. Pełnił w trakcie swojego życia wiele istotnych funkcji państwowych, był m.in. posłem na sejm PRL, dwukrotnie komisarzem polskiej wystawy na Biennale w Wenecji (1962 i 1964 roku). Został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kuratorka wystawy: Anna Borowiec

 

 
Powrót