Roksana Kularska-Król - Wielka kobieta

08 kwietnia - 24 kwietnia 2017


Autorką prac jest łódzka plastyczka młodego pokolenia, która wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Jej obrazy pojawiają się na wystawach i aukcjach, gdzie cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów zbierających tzw. Młoda Sztukę.
Tak o swojej twórczości pisze autorka: Wystawa jest kolejną z cyklu Królowe Nocy, który kontynuuję od 2010 roku. Inspiracją dla mnie od zawsze były sytuacje, które spotykałam w życiu: obserwacje na ulicy, rozmowy, sny... Królowa Nocy związana jest z archetypem Wielkiej Bogini. Na moich obrazach znajduje się w różnych okolicznościach, często jest po prostu portretowana. Większość kompozycji to motywy niecodzienne, paradoksalne, groteskowe. To co inspiruje mnie najbardziej to właśnie paradoks, "podwójne dno", warstwy rzeczywistości, które można odkrywać jedna po drugiej, dotykać tego co niewidzialne. Jedno jest w Królowej niezmienne: jest ona strażniczką bogatej kobiecej natury, niszczy stereotypy, jest prawdziwą diwą, mimo iż zdecydowanie nie mieści się w kanonach kobiecego piękna prezentowanego w mediach. Często towarzyszą jej najwierniejsze ze wszystkich zwierząt - psy. Nazwałam je Psami Kazimierskimi (z racji tego, że cała idea powstała w Kazimierzu Dolnym, a pies jest symbolem tego miejsca). Po raz pierwszy, na tej wystawie, pojawia się także nowe zwierzę - Królewska Suka.
Latynosi mają w swojej kulturze postać La Mujer Grande - Wielką Kobietę, która symbolizuje zdolność do autentycznego życia... do dawania życia... Obrazy, które znajdują się na wystawie to nowy etap w moim malarstwie. Królowa Nocy pozbywa się konturu, wychodzi z ram, odradza się w wolności.
Powrót