Soter Jaxa-Małachowski - W 150. rocznicę urodzin artysty

07 października - 07 stycznia 2018


Soter August Jaxa-Małachowski był malarzem przez lata związanym z Krakowem, choć tematyka jego prac nie kojarzy się z Grodem Kraka. Specjalizował się w pejzażach morskich i dziś uważany jest przez krytyków za jednego z najbardziej rozpoznawalnych marynistów polskich. Pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę, a jego obrazy do dziś zdobią wiele domów.
W dwudziestoleciu międzywojennym był niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę artystyczną, po II wojnie światowej popadł niemal w zupełne zapomnienie. W ostatnich latach prace Sotera Jaxy-Małachowskiego zaprezentowane zostały polskiej publiczności na kliku muzealnych wystawach, pojawiły się także na rynku antykwarycznym, co przyczyniło się do ponownego zainteresowania jego twórczością. Niebagatelny wpływ na wydobycie z niepamięci tak ciekawego twórcy miał kolekcjoner Grzegorz Kudelski, będący obecnie właścicielem największej kolekcji dzieł Jaxy-Małachowskiego. Znaczącą rolę odegrała także Katarzyna Łomnicka - historyk sztuki, współkuratorka prezentowanej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawy, autorka bogato ilustrowanej monografii artysty. Obecnie artysta ponownie wzbudza duże zainteresowanie, jednak powszechnie znana jest przede wszystkim jego twórczość marynistyczna, której inspiracją były głównie nadbałtyckie wyprawy w lat 20. i 30. XX wieku.
Solter Jaxa-Małachowski to jednak nie tylko marynista, nim zafascynował się morzem szukał swojej własnej, oryginalnej drogi artystycznej. Na ekspozycji będzie można zobaczyć nie tylko jego popularne bałtyckie pejzaże, ale również dzieła, odkrywane na nowo, pochodzące z wczesnego okresu jego twórczości. W salach Pałacu Krzysztofory prezentowane będzą prace z okresu monachijskiego, a także obrazy powstałe w czasie licznych podróży artysty, nie tylko nad Bałtyk. Obrazy pochodzą głównie z kolekcji Grzegorza Kudelskiego, a także ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawie towarzyszy folder, który, oprócz zaprezentowania sylwetki Sotera Jaxy-Małachowskiego, stał się pretekstem do nieco szerszego spojrzenia na jego twórczość poprzez podejmowane przez niego gatunki malarskie.

Kurator - Elżbieta Lang, Katarzyna Łomnicka
Powrót