Stanisław Tomalak - Fragmenty Świata – obrazy i reliefy

05 czerwca - 29 czerwca 2018


Od 5 do 29 czerwca we Foyer Hotelu Sofitel Wrocław Old Town będzie można obejrzeć wystawę wybranych prac Stanisława Tomalaka pt. „Fragmenty Świata – obrazy i reliefy”. Jest to już dziesiąta inicjatywa realizowana przez hotel we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej DNA. 


We foyer hotelu, na pierwszym piętrze, będzie można zobaczyć prace nazywane przez autora Fragmentami, którym przypisuje kolejne numery. Według autora powierzchnie jego obrazów są skorodowane, bo świat ulega korozji, która w swej destrukcji jest malownicza. Nie jest to roztaczanie katastroficznych wizji, tylko stoickie akceptowanie nieodwracalnych reakcji chemicznych, a szczególnie wszechobecnego utleniania.

 

Artysta na ogół nie interpretuje swoich prac, wyjątek stanowi cykl „Wojna totalna”, który opatruje w komentarze autorskie:
Pracę nad cyklem  rozpocząłem 11 lat temu. Moją intencją nie jest rekonstrukcja historycznych bitew, ani budowanie katastroficznych wizji. Cykl jest wolny od politycznych ocen i emocji, jakie na ogół towarzyszą wojnom rzeczywistym. Z założenia ma charakter pacyfistyczny. Jego przesłaniem jest subiektywne wyrażenie niepokoju twórcy, postrzegającego współczesny świat, jako przesiąknięty skomplikowanymi konfliktami organizm, w których coraz trudniejsze do rozróżnienia są racje i idee. 


Hotel Sofitel Wrocław Old Town znajduje się w samym centrum Starego Miasta. Jest to miejsce, w którym przecinają się drogi wrocławian, podróżnych, okazjonalnych gości, jak i stałych bywalców. – Jednym z wyróżników marki obok sztuki kulinarnej i designu jest kultura – zaznacza Carl Artmann, dyrektor hotelu– To właśnie w kulturze i sztuce Sofitel czerpie fascynację pięknem otaczającego nas świata. Prace Stanisława Tomalaka idealnie wkomponowują się w filozofię marki: są nie tylko niepokojące piękne, ale i bardzo ciekawe. 

 


Galeria prac


Powrót