Sztuka Wicekrólestwa Peru

02 marca - 20 maja 2018


Wystawa będzie opowieścią o spotkaniu dwóch odległych światów - chrześcijaństwa i kultury inkaskiej - dzięki któremu powstały wyjątkowe dzieła malarstwa i złotnictwa. To pierwsza w Polsce tak bogata prezentacja artystycznego dziedzictwa Peru okresu Wicekrólestwa.
Obrazy Matki Boskiej, wizerunki świętych, sceny religijne, a także malarstwo świeckie i przedmioty codziennego użytku, pochodzące z kolekcji Barbosa-Stern, przybliżą widzom oryginalną kulturę Wicekrólestwa Peru - odmienną i egzotyczną, a jednocześnie bliską kulturze europejskiej. Prezentowane eksponaty powstały na przestrzeni ponad 300 lat - czasów Wicekrólestwa i pierwszych dekad Republiki założonej w 1821 roku.
Przedstawienia religijne pełniły ważną rolę w chrystianizacji, objaśniały dogmaty i treści nowej wiary. Wraz z konkwistą - za pośrednictwem rycin - do Ameryki Południowej docierały wpływy sztuki Starego Kontynentu, przede wszystkim włoskiego i niderlandzkiego renesansu oraz manieryzmu. Lokalni twórcy czerpali z tych wzorów, wzbogacając je żywą, indiańską tradycją, zakorzenioną w wyobraźni mieszkańców Wicekrólestwa.
Na wystawie widzowie zobaczą przykłady nowej ikonografii, np. Archanioła z arkebuzem oraz cudowne wizerunki, takie jak: Matka Boska z Pomaty, Chrystus Wybawiciel od trzęsień ziemi i Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus.
Wyroby ze srebra o oryginalnych, wyszukanych formach, świadczące o wybitnym kunszcie miejscowych złotników, przybliżą widzom obyczaje i kulturę życia codziennego. Tradycje tego rzemiosła sięgają w Peru czasów sprzed konkwisty. Na uwagę zasługuje piękna kadzielnica w formie pancernika.
Od 1966 roku w kolekcji Barbosa-Stern gromadzono zabytki pochodzące z okresu Wicekrólestwa i początków Republiki Peru. Ten wyjątkowy zbiór to efekt wieloletnich starań, ofiarności i pasji; pokazywany był dotychczas na ponad stu wystawach na całym świecie. Kolekcja rodziny Barbosa Stern stanowi jedną z najbardziej systematycznych prób stworzenia nowej narracji historycznej na temat sztuki peruwiańskiej okresu kolonialnego.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i odbywa się w ramach obchodów 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru.
Powrót