Tomasz Kopcewicz - Following the Sun

05 października - 04 listopada 2018


Na wystawie Tomasza Kopcewicza „Following the Sun” zaprezentowane zostaną prace będące malarskim zapisem żeglarskiej wyprawy artysty po Morzu Śródziemnym i Karaibach. Tomasz Kopcewicz to ceniony przez kuratorów i rynek sztuki polski malarz. Jego twórczość prezentowało wiele prestiżowych instytucji kulturalnych, m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, a jego obrazy znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. 

 

To wystawa o spełnionym marzeniu morskiej podróży do mitycznych ciepłych krajów. Rejs na pokładzie żaglowego jachtu, od Morza Śródziemnego po Karaiby, wydaje się wspaniałą bajeczną wyprawą, ale to tylko złudzenie. Z bliska sprawy mają się inaczej, a w zasadzie tak samo jak wszędzie, gdzie pojawił się człowiek i jego potrzeba władzy, dzielenia i porządkowania. Jednak las tropikalny z pomocą kolców, jadu i ostrych jak noże liści wciąż jeszcze skutecznie broni się przed człowiekiem. To pilnie strzeżony ogród i choć nie jest ogrodzony wysokim, ceglanym murem, to człowiek jest tam rzadkim i niemile widzianym gościem. Najciekawsze rzeczy dzieją się zawsze na pograniczu. Mam na myśli granice między tym, co dosłowne, a tym, co abstrakcyjne. Taki rodzaj napięcia jest w pewnym sensie paliwem do moich obrazów. 

Tomasz Kopcewicz


Charakterystycznymi elementami tego malarstwa są geometria i rytm. Artysta przygląda się z bliska systematyczności przyrody, skupia się na jej wybranych fragmentach i przelewa je na płótno w formie warstwowych struktur. W tropikach fascynują artystę detale roślin, precyzja podziałów oraz kolory, których intensywność potęguje natężenie południowego światła. To właśnie forma i kolor są punktem wyjścia dla obrazów z cyklu „Following the Sun”. Wykorzystując realne elementy, artysta stwarza z nich jednak kompozycję, która jest niemal nierealna.


Tomek wypełnił swoje malarstwo zachwytem podróżnika i impresjami odkrywcy. Z wrażeń ułożył kompozycję, temat i formę. Jego obrazy są ostre jak liście palmowe, miękkie jak struktura wody, barwne jak światło w pryzmacie kropel bryzy. To podroż do wnętrza, w głąb i poza to, co znamy.

Monika Krupowicz, kuratorka wystawy
 

 

 


Galeria prac


Powrót