Vanessa Winship - she dances on Jackson - 10. Edycja Wszyscy Jesteśmy Fotografami

22 listopada - 31 stycznia 2019


W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się wystawa cenionej brytyjskiej artystki Vanessy Winship. “she dances on Jackson”, która będzie pierwszą prezentacją dzieł fotografki w Polsce. Jak zauważają organizatorki to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się twórczości jednej z najciekawszych artystek, która od lat konsekwentnie realizuje projekty długoterminowe dotyczące natury człowieka, funkcjonowania grup społecznych oraz zmieniającego się krajobrazu, historii indywidualnych i zbiorowych. 

 

Jest coś ujmująco pięknego a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu. Chociaż wiedziałam, że pod tym metonimicznym pojęciem kryje się coś, czego pożądają ludzie na całym świecie, zastanawiałam się, co leży u jego podstaw. Być może to, co można uznać za idealne szanse i możliwości? Odbyłam zatem dwojaką podróż: jedna była moim własnym poszukiwaniem tego snu, a druga podążaniem za snem osób, które spotykałam po drodze.

 

Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą – jak się nam wydaje – znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Byli oni moimi nieformalnymi nauczycielami. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym – jak się okazywało – nic nie widziałam.

 

Gdzieś w tle mojej podróży słychać było odgłosy kampanii prezydenckiej, ale moją uwagę przykuwało to, co działo się poza nią: wydarzenia i niewydarzenia z życia zwykłych ludzi – wesołe miasteczko, karnawał, spacer nad rzeką, kościelna ceremonia. Trafiałam wszędzie tam, gdzie mogłam spotkać ludzi. Zaczęłam rozumieć podstawowe ludzkie pragnienie przeżywania chwil kontaktu i odczuwania więzi. Tak oto sednem mojej podróży stała się akceptacja obcych.

Ten cykl to – tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie – moja notatka z tamtego okresu.

Vanessa Winship

 

20 listopada, o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z artystką “And time folds, czyli o fotografii i szukaniu swojego miejsca w świecie”. Spotkanie odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, budynek Laboratorium, Sala im. W. Krukowskiego. 

 

Vanessa Winship opowie o swojej drodze artystycznej, w tym o pracy nad cyklem “she dances on Jackson” włączając fragmenty korespondencji, którą wówczas prowadziła. Artystka podzieli się swoimi inspiracjami i rozmyślaniem nad tym, jak poprzez fotografię odnajdujemy swoją drogę w świecie i we współczesnym społeczeństwie

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, spotkanie objęte jest zapisami, ale będzie rejestrowane i transmitowane on line na facebookowym profilu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Zapisy również na facebookowym profilu Wszyscy Jesteśmy Fotografami.

 

Artystka w trakcie swojego pobytu przeprowadzi kilkudniowe warsztaty, z osobami, które zgłosiły w nich swój udział i zostały przez nią wybrane. Odbędzie się również zamknięte spotkanie Vanessy Winship z warszawskim środowiskiem twórczym.

 

Projekt rezydencji artystycznej Vanessy Winship „Między dokumentem a fikcją” jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.

 

Autorki i koordynatorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Wszytscy jesteśmy Fotografami, Fundacja Powiększenie, Fundacja Jednostka
Partner spotkania: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
 


Galeria prac


Powrót