Waldemar Jerzy Marszałek – Wariacje

23 czerwca - 05 września 2018


Kiedyś myślałem, że to, co maluję jest wymyślone, by nie powiedzieć zmyślone. Fikcja stworzona wyłącznie dla przyjemności malowania. Starałem się uciekać, jak najdalej od realnego świata, bo za często wydawał mi się zbyt garbaty. Po jakimś czasie stwierdziłem, że moja praca nie jest tylko kolorowym parawanem. Mogę stwarzać, kombinować w malarski sposób, ale od realiów nie da się uciec. Wszystko, lub prawie wszystko jest reakcją na rzeczywistość, moim komentarzem, malarsko-emocjonalnym echem ścierania się z tym, co napotkam na drodze. Być może niekiedy „uładnionym”, ale dlaczego by nie?


Nie naśladuję natury, lecz używam jej atrybutów by, jak w grze rozgrywać własne partie. Codzienność jest jak ocean, po którym płyniemy naszą małą łódeczką. Chcę by to, co nam się przydarza stało się lepsze. Pragnę swoimi obrazami oswoić, założyć kaganiec realiom i czasami je skomentować. Opisać jak zmagamy się z tym, co nas określa, kształtuje i pcha w ten, a nie inny kierunek. Każdy marzy by nadać swojemu życiu sens, barwę. By życie nie było tylko biologicznym bytem. Żeby zwykły spacer, zjedzona kolejna kromka chleba nabrała wymiaru poezji.

 

Moje obrazy to wariacje na temat tego, co wewnątrz mnie i na zewnątrz. To wypadkowa moich przemyśleń, refleksji, emocji w z zderzeniu z realiami. Po prostu szukam cieplejszych barw w tym, co mnie otacza.


Waldemar J. Marszałek
               


Galeria prac


Powrót