Wojciech Idźkowski - Between layers

13 stycznia - 23 lutego 2018


Wystawa obejmuje kilkanaście prac malarskich nawiązujących do przenikania się światów malarstwa i fotografii. Są tu staranne kadrowania obrazu wywodzące się z wieloletniej pracy fotografa, jak i pewien rodzaj manipulacji obrazem. Są tu też autorskie wizualne pasje, od lat zarejestrowane w kadrach wybranych fragmentów rzeczywistości oraz narzucające się nowe skojarzenia, posługujące się skrótem graficznym, wykorzystujące tropy dokumentalne i ślady pamięciowe. 
Eksponowane prace charakteryzują się odważnym kolorem i wariacjami na dwa tematy: geometrii i humanizmu. Wykonane za pomocą taśmy maskującej obrazy przywołują niecodzienne połączenie radości tworzenia i racjonalnej dokładności. Można by pomyśleć, że malarstwo i fotografia są wiodącym tematem tych obrazów - jest tak jednak tylko częściowo. Prace mają pewną ilość przypadkowej, nieplanowej akumulacji, jak obraz Katedra P., są często intensywne w barwie i kompozycji, chaotyczne, skąpane w ogniu tworzenia i destrukcji. Mają też spokój (eteryczną poświatę), który jest efektem wielokrotnego usuwania farby i nakładania nowej warstwy. To swego rodzaju kamuflaż. 
Zastosowane forma i język malowania sprawiają, że autor jest zarazem rodzicem lub nauczycielem, oraz niczym nieskażonym dzieckiem. Stworzony w ten sposób obraz nie jest linearny, lecz meandryczny. Zakłóca logiczną percepcję postrzegania tych prac.
Tak jak Heidegger pyta: czym jest „nicość”?, tak Wojciech Idźkowski pyta o to: co jest Between Layers?
Nie ma jednoznacznych odpowiedzi.


Galeria prac


Powrót