X – Artyści Zaściankowi 2017

10 listopada - 30 listopada 2017


Wystawa znacząca dziesięciolecie grupy Artyści Zaściankowi, tym razem w składzie: Anna Geziuk (fotografia) oraz Bartosz Milewski i Karol Wilk (malarstwo przede wszystkim). Echa manifestu z 2007 zobowiązującego ich do tworzenia „ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło” wciąż wybrzmiewają w twórczości grupy. Świadczą o tym zdjęcia dokumentujące życie na prowincji (dworzec PKS czy staroświeckie targowisko na zdjęciach reporterskich Anny Geziuk), TIR-y przemierzające polskie szlaki (Bartosz Milewski) czy FSO Polonez (Karol Wilk): widoki, jakich niewątpliwie coraz mniej, przez co tym bardziej warte są uwiecznienia. Przez dziesięć lat istnienia grupy kraj, w którym Zaściankowi żyją i tworzą wizualnie przesunął się ku zachodowi. Czy przeniósł się tam także mentalnie? Czy może wprost przeciwnie?
Wystawa nie trzyma się ściśle i dogmatycznie „zaściankowego” stylu czy „zaściankowych” tematów. Pojazdy w obrazach Karola Wilka stały się bardziej światowe - trabanty i syrenki „ewoluowały” w bolidy F1. PRL-owskie wnętrza posłużyły za tła fotografii mody Anny Geziuk, sesji opublikowanej w magazynach o światowym zasięgu. W obrazach Bartosza Milewskiego - odwrotnie - zagościły modelki, przeniesione ze zdjęć autora.
Intencją autorów jest pokazanie jak zaskakujące mogą być drogi wzajemnej inspiracji trójki ludzi oddanych potrzebie tworzenia, odnajdujących różne, nowe dla nich samych, formy wyrazu. Zmieniają się plenery w zdjęciach Anny, Karol fascynuje się budowaniem faktur metodą wylewki na poziomo ułożonych blejtramach, Bartosz eksperymentuje ze stylistyką komiksu i ilustracji. Zmieniają się palety kolorów i sposoby tworzenia kompozycji, ewoluuje warsztat.


Bartosz Milewski
Powrót