Zbiorowa Wystawa Artystek - ∞ / NIESKOŃCZONOŚĆ

10 marca - 10 kwietnia 2019


W 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i pierwszych wyborów do sejmu RP z ich udziałem.

 
28 stycznia 1919 odbyły się wybory do sejmu RP. Kobiety po raz pierwszy mogły w nich zabrać głos. Polskie społeczeństwo przyłączyło się tym do wielkich zmian na całym świecie, do miliona kobiet z prawem zaistnienia w sferze publicznej.
 
Rocznica tego przełomowego wydarzenia stała się inspiracją do zrealizowania kobiecej wystawy sztuki. Jest to również gest dziękczynny w stronę przodkiń, bo dzięki nim ciasny, patriarchalny paradygmat społeczny został zakwestionowany i zanegowany. Dziękujemy naszym babciom za niezgodę wobec lekceważenia naszego głosu i naszej obecności, dziękujemy im za siłę i niezłomność w działaniu. Dziękujemy również tym, którzy je wspierali, rozumiejąc mądrość ich postaw.

 
Do udziału w wystawie zostały zaproszone same kobiety. Chcemy tym wskazać na rodzaj narracji, istniejącej w przestrzeni publicznej. Jest to również działanie, które ma inspirować do stawiania pytań na temat zaproponowanego porządku świata i ukształtowanej na jego zasadach świadomości społecznej.

Ponad dwadzieścia artystek wizualnych prezentuje swoje prace malarskie, graficzne, instalacje, wideo-art’y oraz performance. Odnoszą się one nie tylko do problemu uzyskania praw wyborczych 100 lat temu, ale przede wszystkim są  ich obecnym głosem w dyskursie społecznym
i artystycznym. Energia tego otwartego działania i chęć wypowiedzenia się, ze zwróceniem uwagi na kwestie praw, statusu kobiet i kobiecej obecności, są kluczowymi zagadnieniami zbiorowej wystawy, zatytułowanej „Nieskończoność”.


Artystki:
Alfa Omegi, Ilona Blaut, Agnieszka Brzeżańska, Izabela Gkagkanis, Karolina Karwan, Maja Kobylińska, Aleksandra Natalia Koper, Agnieszka Kożuchowska, Hanna Krzysztofiak, Monika Krzynówek, Aleksandra Kuboś, Nel Kuc, Maryia Laikouskaya, Sylwia Mańko, Dorota Pawiłowska, Magdalena Pela, Barbara Poniatowska, Barbara Rej, Agnieszka Rogóz, Aleksandra Rózga, Katarzyna Rysiak, Emilka Sobczuk, Jana Shostak, Agnieszka Szostakiewicz, Monika Szufladowicz, Tessa Was, Dorota Wróblewska, Barbara Wilińska

 

[opis wystawy]

 

Kuratorka: Nel Leto


Galeria prac


Powrót