Zofia Rydet - Fotografia

12 sierpnia - 08 października 2017


Fotograficzny dorobek Zofii Rydet porusza ogromem, artystyczną jakością oraz - co nie mniej istotne - także siłą historycznego zapisu. Pierwotnie nie do końca doceniany, umieszczany w kontekście ruchu fotoamatorskiego, współcześnie staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców i badaczy, a postać autorki - ikoną. Jej wrażliwość zapisana w czarno-białych kadrach rozpięta jest pomiędzy dwoma biegunami, realistycznym i pozornie chłodnym podejściem Zapisu socjologicznego, najbardziej chyba rozpoznawalnym cyklem w jej dorobku a symbolicznym i emocjonalnym zawartym przykładowo w kolażach Świata uczuć i wyobraźni.
Z jednej strony szorstkość dokumentalnego odzwierciedlenia, z drugiej ekspresyjne, surrealistyczne kompozycje. Te drugie, we współczesnym, cynicznym świecie, przez swój sentymentalizm, mogą niektórym wydawać się kłopotliwe, wstydliwe, ocierające się o kicz. Jednak ich współwystępowanie z reporterskimi cyklami, wzmacnia siłę ich oddziaływania. Na wystawie zostanie zaprezentowany skromny fragment ogromnego dorobku. Będą to prace z cykli Czas przemijania, Świat uczuć i wyobraźni oraz Nieskończoność dalekich dróg.

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Miejsce sztuki 44 w Świnoujściu oraz z Fundacją im. Zofii Rydet w Krakowie. 


Kurator - Andrzej Pawełczyk (Galeria ms44); koordynator MNS - Wojciech Ciesielski
Powrót