Aukcja Malarstwa i Rzeźby

19 grudnia 2017 | wtorek, godz. 21:00
Do końca aukcji: 6 dni
Wszystkie prezentowane prace można zobaczyć w siedzibie portalu artinfo.pl - ul. Dzielna 3 w Warszawie, w godzinach 9:00 - 18:00, lub w innych godzinach po uprzednim umówieniu.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat prezentowanych obiektów, zleceń licytacji, prosimy o kontakt telefoniczny: +48 506 122 445, lub drogą elektroniczną: aukcje@artinfo.pl
Szukaj w tym katalogu
1 zł
180 000 zł

Obiekty w katalogu (20)

12. PAWLAK Włodzimierz (ur. 1957, Korytów)

Dziennik nr 86 F, 1997 r.

olej, płótno
18 x 13 cm
sygn. dat. i opis. na odwrocie: W.PAWLAK/ DZIENNIK / NR 86F / 18 x 13 / 1997

pochodzenie:
- galeria Art New Media, Warszawa
- kolekcja prywatna, Warszawa

Prezentowana praca jest kolejnym elementem ważnego cyklu w twórczości artysty. Włodzimierz Pawlak "Dzienniki" zapoczątkował w 1989 r. Syntetyczne prace, konstruowane przez rzeźbienie w grubej warstwie białej farby, w różnych odcieniach, symbolizują odliczanie upływającego czasu.  Cykl zdobył Grand Prix XXII Międzynarodowego Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer.

aktualna cena: 1 200 zł

cena wywoławcza: 500 zł

estymacja: 2 000  - 3 000 zł

20. BAJ Stanisław (ur. 1953, Dołhobrody)

Rzeka Bug, 2009 r.

olej, płótno
100 x 120 cm
sygn. p.d.: S.Baj; sygn. dat. i opis. na odwrocie.

wystawiany:
"Stanisław Baj - Wszystko płynie / Everything Flows", Galeria Atak, Warszawa 2011 (reprodukowany w katalogu wystawy)
"Stanisław Baj - Malarstwo", Galeria Browarna, Łowicz, Warszawa 2015 (reprodukowany w katalogu wystawy)
"Stanisław Baj. Czarna Rzeka / Black River", Galeria Bardzo Biała, Warszawa 2017 (reprodukowany w katalogu wystawy)

W monochromatycznych pejzażach Baja wiele elementów się stapia, detale łatwo poddają się redukcji oraz dochodzi do wzajemnego przenikania się tego, co bliskie z tym co dalekie. Generalnie jest tu odczuwalna jednorodność i wewnętrzna spójność. W chińskiej estetyce, z którą twórca jest dobrze zaznajomiony, tego typu widoki określa się jako nieokreślone. Najczęściej ukazują one dolny bieg Niebieskiej Rzeki, gdzie rozległa powierzchnia wody otwiera szeroką przestrzeń, wzgórza falują w oddali, a zamglone powietrze łagodzi i zaciera kontury. Odczuwalne są spokój i samotność.
Jak pisze François Jullien, tego rodzaju obrazy ofiarują świadomość patrzenia i zgłębiania tego, na co się patrzy,

bez końca.

dr Marek Maksymczak, z katalogu wystawy „Stanisław Baj - czarna rzeka” Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa 2017

aktualna cena: 6 500 zł

cena wywoławcza: 5 000 zł

estymacja: 12 000  - 16 000 zł

3. FAŁAT Julian (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

Pejzaż górskii, 1904 r.

akwarela, papier naklejony na płótno
44 x 80 cm
sygn. i dat. d. śr.: J. Fałat 904
na odwrocie pieczątka na płótnie: `Wytwórnia ram stylowych (...) / B. GUŁA / Lwów, Romanowicza 10` oraz naklejka: `L. Kwaśnik / Poznań / Al. Marcinkowskiego 19 / telefon 531 - 27 / Artystyczna oprawa obrazów / rok zał. 1932`

pochodzenie:
aukcja DA DESA Unicum, grudzień 2007 r.
kolekcja prywatna, Warszawa

Postać Juliana Fałata budzi automatyczne skojarzenia z pejzażem i scenami z polowań. Ten czołowy polski artysta studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. To on w 1895 r. zostaje dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych. Prezentowana akwarela jest podręcznikowym przykładem syntetycznego pejzażu Juliana Fałata. Ta technika pozwalała na znakomite oddanie zmiennego wraz z porą dnia pejzażem, stanowiąc swoistą, uproszczoną wersję impresjonizmu.

aktualna cena: 11 000 zł

cena wywoławcza: 11 000 zł

estymacja: 20 000  - 40 000 zł

7. ZUCKER Jacques (Jakub Cukier) (1900 - 1981 Nowy Jork)

Devant le chateau

olej, płótno
71,5 x 59 cm
sygn. p.d.: J. ZUCKER

pochodzenie:
- kolekcja prywatna, USA
- kolekcja prywatna, Warszawa

Nie maluję dla pieniędzy, ani z poczucia obowiązku, ani żeby odnieść sukces i zdobyć rozgłos. Maluję na chwałę Boga, w podzięce za wszelkie łaski, którymi mnie obdarzył. Maluję dla siebie, ponieważ sztuka to najpewniejsza droga do wolności, ucieczka od życiowych problemów.

Jakub Zucker

aktualna cena: 5 500 zł

cena wywoławcza: 5 500 zł

estymacja: 8 000  - 12 000 zł

14. HASIOR Władysław (1928-1999)

Kapliczka domowa, 1994

asamblaż, sklejka
51,5 x 44 cm
sygn. dat. i opis. na odwrocie: Kapliczka domowa / HasiorW / Andrzejowi / z wielką Serdecznością 1994 / kłania się Hasior / Zakopane / 26.VI.95

Władysław Hasior ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, dyplom obronił w 1958 r. u prof. Mariana Wnuka. W swojej twórczości Władysław Hasior przenosi na polski grunt doświadczenia Roberta Rauschenberga i Andy’ego Warhol’a. Jego stylistyka jest absolutnie niepowtarzalna, nie sposób pomylić prac Hasiora z innymi artystami.

aktualna cena: 10 000 zł

cena wywoławcza: 10 000 zł

estymacja: 15 000  - 25 000 zł

1. MAKOWSKI Tadeusz (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

Palący fajkę

sucha igła, papier
14 x 11 cm
sygn. p.d. T | M, sygn. i opis. d.: E.A. T.Makowski

pochodzenie:
- Kolekcja Aldony i Wojciecha Olejników

Twórczość Tadeusza Makowskiego to jedno z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych zjawisk w malarstwie polskim XX w. W Polsce uczył się u Mehoffera i Stanisławskiego, ale swój indywidualny styl wypracował po wyjeździe do Paryża w 1909 roku, gdzie podpatrywał Gleizesa, Archipenkę czy Legera. Po przyjeżdzie do Francji opiekuje się nim Władysław Ślewiński. Prezentowany obiekt pochodzi z przełomu lat 20-tych i 30-tych, i nawiązuje do najbardziej charakterystycznych prac artysty, będących swoistą interpretacją kubizmu. Grafiki Makowskiego są bardzo wartościowe pod względem kolekcjonerskim, stanowią dużą rzadkość.

Cudze pracownie mają wiele uroku, bo zwykle mieszka w nich inny duch, inne uczucie, inne życie. Pomyślałem o moich smutkach i zwątpieniach. Cóż jednak robić. Malarz musi malować, jak słońce musi świecić. Zrozumieć siebie wśród innych najtrudniej, a jednak ile istnień było z tego samego pnia wyrosłych. Często o tym myślę, kiedy chodzę po długich salach Luwru pośród tajemniczo zastygłych obrazów, niedopowiedzianych często uczuć.

Tadeusz Makowski

cena wywoławcza: 2 200 zł

estymacja: 3 000  - 6 000 zł

2. BRANDT Józef (1841 Szczebrzeszyn -1915 Radom)

Ucieczka wojsk konfederatów barskich przed wojskami królewskimi

olej, płótno
29 x 52,5 cm
sygn. p. d.: J.B.

wystawiany:
"Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele", Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, grudzień 1998 - maj 1999 (na odwrocie naklejka wystawowa)
Galeria sztuki polskiej 1800-1945 - Muzeum Śląskie (na odwrocie nr. inwentarzowy depozytu)

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Warszawa
aukcja DA Rempex, lipiec 2008 r.
kolekcja prywatna, Kraków

Józef Brandt był jednym z najważniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX w., najwybitniejszym przedstawicielem nurtu batalistyczno - historycznego, opiekunem kolonii polskich artystów w Monachium. W prezentowanej pracy można dostrzec wszelkie cechy charakterystyczne dla najważniejszych obrazów autora -  znakomita, rozbudowana, panoramiczna kompozycja. Całość niezwykle dynamiczna, z mistrzowskim oddaniem ruchu wielu postaci, znakomicie i precyzyjnie wymalowany drugi plan kompozycji, z osadzonymi na linii horyzontu klasztorem, licznymi zabudowaniami i młyńskimi wiatrakami.

cena wywoławcza: 66 000 zł

estymacja: 120 000  - 180 000 zł

4. WEISS Wojciech (1875 Leorda w Rumunii-1950 Kraków)

Akt w pracowni

olej, płótno
50 x 69 cm
sygn. l.d.: WW

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Warszawa

Akt jest jednym ze sztandarowych tematów w twórczości Wojciecha Weissa. Malarska dojrzałość rodzi się u Weissa pod okiem Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, na uczelnię osobiście polecił go Jan Matejko.

„Akt w pracowni” jest charakterystycznym ujęciem klasycznego tematu w malarstwie europejskim przełomu XIX i XX w. Modelka ukazana jest tyłem do widza, jej uwagę pochłania lektura książki przedstawionej w sposób tylko szkicowy.
Zachwyca nie tylko ukazanie delikatnego, kobiecego piękna. Uważny widz dostrzeże znakomicie modelowany światłocień, czy doskonale oddaną draperię tkanin ukazanych w kompozycji.

cena wywoławcza: 35 000 zł

estymacja: 40 000  - 60 000 zł

5. KOSSAK Jerzy (1886 Kraków - 1955 Kraków)

Odwrót spod Moskwy, 1955 r.

olej, sklejka
52 x 81 cm
sygn. i dat. p.d.: Jerzy Kossak / 1955

pochodzenie:
- kolekcja prywatna, Katowice
- kolekcja prywatna, Warszawa

Natomiast Jerzy Kossak, obok wcześniejszego w swojej twórczości tematu napoleońskiego, skoncentrował się niebawem na ukazaniu wydarzeń z historii najnowszej, stając się właściwie twórcą malarstwa niepodległościowego, a więc epopei Legionów Piłsudskiego i wojny bolszewickiej 1920 roku, które zadecydowały o istnieniu i obronie odrodzonego państwa polskiego. W ten sposób Kossakowie wypełnili swą sugestywną twórczością malowane dzieje z historii polskiej, z których wiele wydarzeń w naszych wyobrażeniach utrwaliło się tak, jak je na obrazach malowali Kossakowie

„Jerzy Kossak”, Kazimierz Olszański, Ossolineum, 1992

cena wywoławcza: 8 000 zł

estymacja: 15 000  - 25 000 zł

6. SOBEL Judyta (1924 Lwów - 2012 Nowy Jork)

Pejzaż ze statkiem, ok 1960 r.

akwarela, karton
51 x 70 cm
sygn. p.d.: J.SOBEL

pochodzenie:
- kolekcja prywatna, USA
- kolekcja prywatna, Warszawa

Twórczość Judyty Sobel dopiero niedawno została odkryta dla szerszej publiczności, a należy do najciekawszych artystów figuratywnych II poł. XX w. w Polsce. Była jedną z ulubionych uczennic Władysława Strzemińskiego w łódzkiej PWSSP. W 1948 roku bierze udział, wraz z m. in. Nowosielskim, Boguszem i Markiem Włodarskim w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Sztuki w Krakowie. Krótko po wystawie, w 1951 r. wyjeżdża do Izraela gdzie regularnie bierze udział w ekspozycjach w najważniejszych muzeach w Izraelu. W II poł. l. 50-ych na stałe wyjeżdża do USA. Prezentowana praca stanowi trafne zobrazowanie twórczości Sobel, widać w niej fascynacje ekspresjonizmem, kubizmem i impresjonizmem.

cena wywoławcza: 2 600 zł

estymacja: 3 500  - 5 000 zł

8. FRECHKOP Leonid (Moskwa, 1897-1982, Bruksela)

Akt we wnętrzu, 1939 r.

olej, płótno
41 x 28,5 cm
sygn. i dat. l.d.: LFrechkop 1939

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Bruksela
kolekcja prywatna, Warszawa

cena wywoławcza: 1 900 zł

estymacja: 3 000  - 5 000 zł

9. DOMINIK Tadeusz (1928-2014)

Kompozycja, 1958 - 1959 r.

olej, płótno
46,1 x 61,3 cm
załączone potwierdzenie autentyczności sporządzone przez syna Tadeusza Dominika dr Tomasza Dominika

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Warszawa

Twórczość ta jednak mówi jeszcze coś więcej. Dominik sięga do korzeni wszelkiego odczuwania plastycznego. Tę bezpośrednią wrażliwość na podstawowy budulec, na kolor, mają niewinni. Przejawia się ona w malarstwie dzieci. Dominik nie jestem dzieckiem i trudno muu przypisać artystyczną niewinność. Jest twórcą świadomym reguł gry. […] Połączył pierwotną surowość u świeżość z wyrafinowaniem, sięgnął do korzeni a równocześnie zebrał wyszukane owoce. Nie stoimy tu wobec pierwiastkowej niewinności, ale wobec wysublimowanej opowieści o niewinności. Jego dzieło ma szczególną wymowę uniwersalną: na swój sposób buduje mit wszelkiej sztuki. Mit ten, ta opowieść, ogarnia równocześnie jej podstawy i jej wysokie loty.

J. Jaremowicz; Tadeusz Dominik - za oknem jest ogród; Muzeum Narodowe w Warszawie / Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej / Warszawa 2008

cena wywoławcza: 46 000 zł

estymacja: 60 000  - 80 000 zł

10. BERDYSZAK Jan (Zawory, 1934-2014, Poznań)

bez tytułu, ok 1965 r.

akwarela, gwasz, papier
29,5 x 21 cm

pochodzenie:
-kolekcja prywatna, Warszawa
-kolekcja prywatna, Poznań

cena wywoławcza: 1 200 zł

estymacja: 2 000  - 3 000 zł

11. MIKOŁAJCZYK Antoni (Siemianowice, 1939-2000, Łódź)

Transmisja poza rzeczywistością, 1981 r.

technika własna, płótno
54 x 65 cm
sygn. i opis. na odwrocie: "1981 / TRANSMISJA POZA RZECZYWISTOŚCIĄ A MIKOŁAJCZYK" oraz "1981 ANTONI MIKOŁAJCZYK | CZĘŚĆ" (napis częściowo zamazany; nr ewidencyjny kl.III5333/325182

Twórczość Antoniego Mikołajczyka była mocno związana z rozwojem środowiska łódzkiej i toruńskiej awangardy lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Brał udział w pierwszej edycji słynnego festiwalu artystycznego Konstrukcja w procesie, w 1981 r.,  zainicjowanego przez Ryszarda Waśkę na wzór londyńskiego „Pier + Ocean”. Autor w swojej twórczości koncentrował się między innymi na zagadnieniach światła. Jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów europejskich: Museum of Modern Art w Hünfeld, Museum Ludwig w Kolonii czy Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Tworząc nowe pola penetracji artystycznej i rozszerzając je na kolejne obszary niemożliwej do ogarnięcia i zdefiniowania utopii artystycznej, dochodzimy do momentu, w którym każdy aksjomat traci swój sens.

Antoni Mikołajczyk

cena wywoławcza: 3 000 zł

estymacja: 5 000  - 6 000 zł

13. GRABOWSKI Jerzy (1933 - 2004)

Progresja cyfr (Tak powinienem nazwać obraz - o ile go zrobię)

akwarela, papier
41,5 x 30 cm

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Lublin

Nie dążąc do tego jako świadomie wytyczonego celu, wypracował Jerzy Grabowski własny, niepowtarzalny styl, osobisty i osobliwy język wypowiedzi artystycznej, którego nie da się z nikim innym pomylić. W samym duchu tworzone są jego grafiki, jego obrazy i rysunki. Na wyjątkową uwagę zasługują te ostatnie. Noszą one przeważnie znamiona szkiców przygotowawczych do realizacji ostatecznych w technice graficznej lub malarskiej. Stanowią wstępny etap pracy, w którym dokonywane są obliczenia i na ich podstawie budowane struktury cyfrowe, a obok zapisy kolorystyczne, w którym poszczególnym wartościom cyfrowym odpowiadają zaprogramowane przez artystę warunki barwne. W istocie jednak rysunki Grabowskiego stanowią pełnowartościowe wypowiedzi twórcze. Mają wprawdzie często charakter osobistych notatek zapisów ulotnych i myśli i nasuwających się w trakcie pracy refleksji, a zatem znamiona swobody, jaka cechuje działanie robocze. Dzięki temu wszakże ujawniają proces narodzin koncepcji artysty i watki jego rozważań. Mają też, tak ważny w coraz bardziej zmechanizowanym świecie, walor śladu bezpośredniego dotknięcia ręki twórcy.

Bożena Kowalska

cena wywoławcza: 3 400 zł

estymacja: 4 000  - 5 000 zł

15. MITORAJ Igor (1944 Oederan w Niemczech-2014 Pietrasanta w Toskanii)

Perseusz, 1988 r.

brąz patynowany, podstawa z kamienia
wys. 48 cm (z podstawą)
sygn. u dołu p.: MITORAJ, na odwr.: E 132/1000 HC.

Igor Mitoraj jest jednym z niewielu polskich artystów którzy zostali docenieni przede wszystkim poza granicami naszego kraju. Znakomicie twórczość Mitoraja scharakteryzował prezydent Włoch - Dario Mattarella, autora określił jako "nadzwyczajnego artystę naszych czasów" a jego sztuka to "niezwykłe połączenie antyku i współczesności". Jego rzeźby znajdują się w przestrzeni publicznej największych miast na świecie.

Odczuwam silną potrzebę odnalezienia trwałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, korzeni cywilizacji, w której wzrastałem. Sztuka klasyczna pozwala lepiej żyć w tym głupkowatym świecie. I podobne potrzeby dostrzegam u wielu widzów zmęczonych tzw. nowoczesną sztuką. Już w pierwszym kontakcie z dziełem powinny wyzwalać się emocje. Staram się używać prostego języka znaczeń i symboli oraz skojarzeń, tak by dotarły do każdego widza, bez potrzeby wyjaśniania na piśmie, o co też autorowi chodziło. W dzisiejszej sztuce strasznie mnie irytuje ta wszechobecność słowa.

Igor Mitoraj w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" 2007 r.

cena wywoławcza: 27 000 zł

estymacja: 35 000  - 45 000 zł

16. JARODZKI Paweł (ur. 1958)

Bez tytułu, 2008 r.

akryl, płótno
141 x 200 cm
sygn. dat. i opis. na odwrocie

pochodzenie:
- kolekcja prywatna, Warszawa

cena wywoławcza: 8 000 zł

estymacja: 15 000  - 25 000 zł

17. TRUSZKOWSKI Jerzy (Max Hexer) (ur.1961)

bez tytułu, 2008 r.

olej, płótno
200 x 150 cm
sygn., dat. i tyt. p.d.: Green Nike on Chopin on the red background painted 2015 on the idea at 2002

Najdobitniej filozofię sztuki Jerzego Truszkowskiego wyraża uzasadnienie przyznanej mu w 1999 r. nagrody EXIT, sformułowane przez Jacka Werbanowskiego:

Artysta totalny, czyli taki, który własne życie przemienia w sztukę, zachowując zarazem – właściwe jedynie prawdziwym  humanistom – zrozumienie i szacunek dla postaw intelektualnych innego człowieka.

Obraz Jerzego Truszkowskiego jest formą krytycznego neo-popartu, pokazującego trudne zderzenie symboli kultury popularnej i wysokiej. Wynika z fascynacji autora sztuką Andy'ego Warhola.

cena wywoławcza: 1 000 zł

estymacja: 5 000  - 10 000 zł

18. MODZELEWSKI Jarosław (ur. 1955, Warszawa)

Żółty latawiec, 2014 r.

tempera żółtkowa, płótno
60 x 80 cm
sygn., dat. i opis. na odwrocie: Jarosław / Modzelewski 2014 / "Żółty latawiec" / 60 x 80 / tempera żółtkowa

cena wywoławcza: 13 500 zł

estymacja: 15 000  - 18 000 zł

19. TARASEWICZ Leon (ur. 1957)

bez tytułu, 2017 r.

akryl, płótno
130 x 100 cm
sygn. i opis. na odwrocie: L. Tarasewicz 2017 / Acrylic
on canvas / 130 x 100

pochodzenie:
kolekcja prywatna, Opole

cena wywoławcza: 53 000 zł

estymacja: 70 000  - 90 000 zł

Brak aukcji

liczba obiektów: 20