17 Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej

15 listopada 2016 | wtorek, godz. 19:00

www.FotografiaKolekcjonerska.pl

Miejsce aukcji:
MYSIA 3
ul. Mysia 3 (III piętro), Warszawa
Wernisaż: 5.11.2016 (sobota), godz. 19:00
Wystawa: 6.11–15.11.2016
MYSIA 3

Szukaj w tym katalogu
1 zł
170 000 zł

Obiekty w katalogu (97)

92. ZAWADZKI Wojciech (1950-2017, Jelenia Góra)

Zamek Książ

1987/2016
odbitka żelatynowo-srebrowa, 29,3 × 38,3 cm (34,8 × 44,2 cm),
sygn. "Wojciech Zawadzki", dat. (1987), tytuł, nakład i opis "odbitka bromosrebrowa wykonana ręcznie" na odwrocie
nakład: 2/10 + 1 a.p.

Wnętrza to rzadszy motyw fotografii Zawadzkiego. Tę prezentowaną wykonał podczas wizyty w zamku Książ. Powstało wtedy zaledwie dziesięć wielkoformatowych negatywów 9 × 12 cm.
Publikacje: katalog oraz plakat wystawy Looking East (Galeria Image, 1990), monograficzne wydawnictwo Wojciech Zawadzki. 100 fotografii. 1975-2006 (Kropka, 2007).
Wystawy: 50 Fotografii, Galeria ZPAF, Katowice (1988); Looking East, Galeria Image, Aarhus, Dania (1990).

cena sprzedaży: 1 500 zł

cena wywoławcza: Wykup abonament

estymacja: 2 000  - 2500.00

3.

STANISŁAW BIZAŃSKI (1846-1890), WŁADYSŁAW BIZAŃSKI (1873-1951), AWIT SZUBERT (1837-1919)

Świstowa Turnia. Ponad Doliną Białej Wody (1900), Turnie X. Kmietowicza i Andrusikiewicza w Dolinie Chochołowskiej (1901), Widok na Miedziane. Z nowej drogi do Morskiego Oka (1900), Widok z Kominów Dudowych na Dolinę Chochołowską (1902), Granitowy most nad Wodospadami Mickiewicza (1901), Odpływ z Czarnego Stawu nad Morskiem Okiem (1901)
1900-1902
sześć heliograwiur, 13,4 × 20,3 cm (26 × 33,8 cm), 19,5 × 12,8 cm (34 × 25,8 cm), 12,8 × 20,2 cm (25,8 × 34 cm), 13 × 20,2 cm (25,8 × 33,8 cm), 12,8 × 18,2 cm (26 × 34 cm), 12,6 × 19,6 cm (28,8 × 33,9 cm),
nadruki "A. Szubert fot. z nat." (pierwsze trzy), "W. Bizański fot. z nat." (kolejne dwie), "S. Bizański fot. z nat." (ostatnia) oraz "Naśladownictwo wzbronione / Nakładem Tow. Tatrzańskiego / Heliograwiura R. Paulussena w Wiedniu.", dat. i tytuły prac na przodzie każdej heliograwiury
vintage

Przedstawione prace stanowią niezwykłą dokumentację tatrzańskiego krajobrazu przełomu XIX i XX w. Pejzaż uwieczniony został przez trzech związanych z tym rejonem artystów. Heliograwiura obrazu na płytę metalową, najczęściej miedzianą, i wytrawienie za pomocą emulsji światłoczułej w ten sposób, by miejsca najjaśniejsze stworzyły najpłytsze zagłębienia. Prezentowane egzemplarze zostały wykonane w Wiedniu przez cenionego w swoim fachu artystę grafika Richarda Paulussena (1854-1906). Wydane nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego jako dodatki do "Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego".

cena sprzedaży: 1 200 zł

estymacja: 2 000  - 3000.00

41. MROCZEK Andrzej Artur (ur. 1936)

Apetyt na czereśnie

1958-1959
odbitka żelatynowo-srebrowa, 49 × 36,5 cm,
sygn. "Andrzej A. Mroczek", dat. (1959) i tytuł na odwrocie
jedyne zachowane powiększenie
vintage

Fotografia została wykonana w Warszawie, na wschodniej stronie ulicy Mokotowskiej, tuż przy placu Trzech Krzyży. Mroczek był w tym czasie jednym z najbardziej aktywnych członków Sekcji Artystycznej Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ponieważ głównym tematem jego fotografii były dzieci, zyskał przezwisko Dzieciorób. Sam autor wspomina, że fotografował głównie dzieci, bo były najłatwiejszym, ale i najwdzięczniejszym tematem dla fotoamatora. "Dzieci przed obiektywem zachowywały się naturalnie, nie zwracały uwagi na to, że są fotografowane, a jeżeli już to z zachętą, aby zrobić im zdjęcie" - tłumaczy artysta.

cena sprzedaży: 1 200 zł

estymacja: 2 000  - 4000.00

72. DĄBROWSKI Kuba (ur. 1980)

Z cyklu 113,604 Stray Dogs

2013
wydruk pigmentowy, 34,7 × 52,3 cm (50 × 70 cm),
sygn., dat. i nakład na odwrocie
nakład: 1/5

Praca została włączona przez Dąbrowskiego do publikacji 113,604 Stray Dogs (ArtBaazar, 2013), na którą składają się migawkowe fotografie z Warszawy oraz z podróży artysty do Bangkoku w 2009 r. Łącząc obrazy wykonane w niezależnych od siebie sytuacjach i miejscach oraz dodając komentarze, stworzył on fikcyjną opowieść, przez którą pokazał sposób na wizualną narrację.
Publikacja: 113,604 Stray Dogs - dołączona do pracy.

cena sprzedaży: 1 200 zł

estymacja: 3 000  - 4000.00

15. DEDERKO Witold (1906-1988)

Raj

lata 60. XX w.
guma dwuchromianowa, papier, 22,2 × 16,9 cm, naklejona na karton 29,5 × 20,7 cm,
sygn., tytuł i opisy kolorów na odwrocie odbitki, sygn. na odwrocie kartonu
vintage

Prezentowana praca została wykonana w charakterystycznej dla artysty technice gumy. Polega ona na zmniejszeniu rozpuszczalności gumy arabskiej pod wpływem światła. Arkusz papieru pokrywa się zawiesiną kryjącego pigmentu w roztworze gumy arabskiej z dodatkiem dwuchromianu amonu lub potasu i ewentualnie amoniaku. Po wysuszeniu papier naświetla się stykowo przez diapozytyw lub negatyw. Następnie kładzie się go na powierzchni zimnej wody warstwą obrazową do dołu; po kilku minutach nienaświetlona guma arabska spływa wraz z pigmentem, odsłaniając papier.

cena sprzedaży: 1 000 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

28. KACZKOWSKI Adam (1917 - 1995)

Kompozycja. MDM

1952
odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,8 × 26,3 cm,
tytuł, opis "(Trepkowski)" i pieczęć autorska na odwrocie
vintage

Fotografia przedstawia plakat autorstwa Tadeusza Trepkowskiego (1914-1954) umieszczony prawdopodobnie na witrynie Hotelu MDM przy placu Konstytucji w Warszawie. Afisze tego typu - plakaty polityczne, społeczne oraz z zakresu BHP były specjalnością słynnego plakacisty. Powstawały jako wyraźny komentarz do dynamicznie zmieniającej się sytuacji kraju.

cena sprzedaży: 1 000 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

33. LEWCZYŃSKI Jerzy (1924-2014)

Niech za nich twej modlitwy posłucha dobry Bóg

lata 60. XX w./lata 90. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 27,6 × 19 cm,
sygn. na odwrocie

Na fotografiach Lewczyńskiego pismo pojawia się od połowy lat 50. Są to zarówno reprodukcje dokumentów urzędowych, jak i dziecięce notatki szkolne lub inne przypadkowe bazgroły. W monograficznej publikacji poświęconej twórcy Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (Muzeum w Gliwicach, 2012) Wojciech Nowicki powtarza za Adamem Sobotą, że "dla Lewczyńskiego, dosłownie i w przenośni, obraz jest jak pismo, a pismo jest jak obraz, gdyż wiele jego fotografii to obrazy pisma". Wszystko to tworzy opowieść Lewczyńskiego o komunikacji i różnorodnych kodach, jakimi się posługujemy.

cena sprzedaży: 1 000 zł

estymacja: 4 000  - 6000.00

27. HERMANOWICZ Henryk (1912-1992)

Horynka k/Krzem.

1942
odbitka żelatynowo-srebrowa, 17,4 × 23,2 cm,
sygn. na przodzie, "HHermanowicz", dat., tytuł i pieczęć autorska na odwrocie
vintage

Hermanowicz wierny był stylistyce tzw. Fotografii Ojczystej, mającej ukazywać w obrazie wartości narodowe i piękno kraju. Miał ogromne wyczucie piękna krajobrazu i nastroju miejsca. Realizował się też jako sprawny reporter, lecz do pejzażu podchodził z dużą cierpliwością - potrafił dłuższy czas wyczekiwać właściwych warunków, odpowiedniego światła.

cena sprzedaży: 900 zł

estymacja: 1 500  - 2000.00

40. MROCZEK Andrzej Artur (ur. 1936)

Na placu zabaw

1957-1958
odbitka żelatynowo-srebrowa, 23,2 × 39,5 cm,
sygn. "Andrzej A. Mroczek" i pieczęć autorska na odwrocie
jedyne zachowane powiększenie
vintage

Fotografia wykonana w Warszawie na ulicy Pięknej, w pobliżu ulicy Mokotowskiej, w okresie, kiedy Mroczek studiował na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Jako zapalony fotoamator nie rozstawał się z aparatem. Artysta wspomina, że droga z akademika na Jelonkach do siedziby wydziału na Nowowiejskiej, którą pokonywał pieszo, pełna była fotograficznych motywów - dzieci bawiących się na ulicy. Swoje fotografie, których tematem były najczęściej właśnie dzieci, wystawiał na licznych wtedy konkursach fotografii amatorskiej. Były one też ilustracjami do cyklu artykułów Wszystkie dzieci są nasze publikowanych w dzienniku "Słowo Powszechne".

cena sprzedaży: 900 zł

estymacja: 2 000  - 4000.00

89. WIERZBICKI Jerzy (ur. 1975r.)

Z cyklu The Empty Quarter

2014/2016
tonowana selenem odbitka żelatynowo-srebrowa, 43 × 55 cm (48,1 × 60,3 cm),
sygn. "Jerzy Wierzbicki", dat., tytuł, nakład, adres, technika i pieczęć autorska na odwrocie
nakład: 2/20 + 5 a.p.

Praca pochodzi z cyklu, na który składa się dwadzieścia pięć fotografii przedstawiających wydmy w różnorodnych ujęciach. Tytułowa The Empty Quarter (Rub Al Khali) to największa, ciągnąca się aż przez cztery kraje - Arabię Saudyjską, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen, piaszczysta pustynia świata. Artysta regularnie odwiedzał to miejsce w latach 2011-2015.

cena sprzedaży: 900 zł

estymacja: 1 500  - 2000.00

2. ARCZYŃSKI Stefan (ur. 1916)

Morskie oko i Czarny Staw (Tatry)

1953 (1963)
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 40,3 × 28,3 cm,
sygn. "Stefan Arczyński", dat. (1953), tytuł "Tatry" i pieczęć autorska z ZAIKS na odwrocie, sygn. "Arczyński" i dat. (1963) na przodzie passe-partout, sygn. "Stefan Arczyński", dat. (1963), tytuł "Morskie Oko i Czarny Staw" oraz naklejka autorska na odwrocie passe-partout

Mimo, iż Arczyński częściej udawał się w Polsce w Karkonosze, to i Tatry znalazły swoje miejsce w jego twórczości. Odwiedzał to miejsce kilkukrotnie na początku lat 50. Jako niezwykle wszechstronny fotograf potrafił uchwycić piękno natury i krajobrazu.

cena sprzedaży: 850 zł

estymacja: 1 500  - 2500.00

14. CZARNECKI Janusz (1928 - 2011)

W kawiarni Nowy Świat

lata 60. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 29,5 × 39,2 cm,
tytuł i pieczęć autorska na odwrocie
vintage

Czarnecki od końca lat 50. mieszkał w Warszawie. Współpracował z różnymi wydawnictwami, dla których wykonywał fotografie. Przy okazji powstawało wiele ujęć z życia stolicy. Prezentowana praca ukazuje wnętrze legendarnej w czasach PRL kawiarni Nowy Świat, w której od 1965 r. przez dziesięć lat występował Kabaret Dudek, założony przez Edwarda Dziewońskiego. Wśród największych gwiazd kabaretu byli, obok Dziewońskiego, znakomici polscy aktorzy, jak Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski, Wiesław Michnikowski czy Wiesław Gołas.

cena sprzedaży: 750 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

29. KACZKOWSKI Adam (1917 - 1995)

Ulica w Wiedniu

lata 50. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 28,3 × 39,6 cm,
naklejka autorska, pieczęć autorska i opis: "Zakupiona z wyst.
«Z kamerą po świecie»" na odwrocie
vintage

Kaczkowski działał w okresie powojennym aktywnie jako fotograf prasowy. Obok fotografii typowo reporterskich i dokumentalnych, w jego dorobku znalazły się też kadry bardziej impresyjne, jak ta zarejestrowana w Wiedniu chwila.

cena sprzedaży: 750 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

31. KOSIDOWSKI Jan (1922-1992)

lata 50. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 24 × 18,3 cm,
pieczęć autorska na odwrocie
vintage

Kosidowski znany był w swojej fotoreporterskiej działalności z dynamicznych ujęć "na gorąco". Nie rozstawał się z aparatem. Swoim sprawnym okiem wyłapywał z życia codziennego ciekawe kadry ukazujące warszawską powojenną rzeczywistość.

cena sprzedaży: 750 zł

estymacja: 2 000  - 3000.00

8. BUŁHAK Jan (1876-1950)

Warszawa, 1945. Ul. Emilii Plater

1945
odbitka żelatynowo-srebrowa, 12,5 × 17 cm,
dat., tytuł i pieczęć autorska "J. Bułhak i Syn / Fotograficy / Warszawa - Żolibórz / ul. Święcickiego 18" i numer "N422" na odwrocie
vintage

Wykonane przez Bułhaka w 1945 r. fotografie powojennych ruin warszawskich należą do jednych z najbardziej znanych w tym temacie. Dokumentacja charakteryzuje się specyficznym dla jego twórczości - romantycznym spojrzeniem, pełnym symboli i malowniczości.

cena sprzedaży: 650 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

26. HERMANOWICZ Henryk (1912-1992)

Krzemieniec - Liceum

przed 1939
odbitka żelatynowo-srebrowa, 12 × 8,2 cm (13,8 × 8,5 cm),
pieczęć "Krzemieniec - Liceum" i pieczęć autorska "Liceum Krzemienieckie Szk. Prac. Fotogr. / Zdjęcie Henryka Hermanowicza" na odwrocie
vintage

Hermanowicz zatrudniony był przed wojną w słynnym Liceum Krzemienieckim - polskiej szkole w Krzemieńcu na Wołyniu. Działał tam w pracowni fotograficznej, również ze Stanisławem Sheybalem (1891-1976). Fotografia pochodzi z tego okresu. Artysta, pozostając pod wpływem swojego mentora Jana Bułhaka (1876-1950), tworzył w tamtym czasie miękkie, romantyczne obrazy.

cena sprzedaży: 500 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

42. NASIEROWSKA Zofia (1938-2011)

Barbara Kwiatkowska-Lass

1962
odbitka żelatynowo-srebrowa, 17,5 × 12 cm,
pieczęć "Barbara Kwiatkowska-Lass" i pieczęć autorska z ZAIKS na odwrocie
vintage

Nasierowska, portrecistka wielu znanych postaci, wielokrotnie fotografowała aktorkę filmową - Barbarę Kwiatkowską-Lass (1940-1995). Ta grywała w dziełach największych polskich reżyserów - Romana Polańskiego, Andrzeja Munka czy Janusza Morgensterna. "Była jedną z najpiękniejszych dziewczyn, jakie kiedykolwiek widziałem" - pisał o niej Polański, pierwszy mąż aktorki, w swoich wspomnieniach. "Była ucieleśnieniem marzeń ówczesnego Polaka! Była prześliczna i jednocześnie prowincjonalna. Nie onieśmielała tak, jak niedostępne gwiazdy hollywoodzkie" - potwierdzała Agnieszka Osiecka.

cena sprzedaży: 500 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

5. BRANDEL Konrad (1838 Warszawa -1920 Toruń)

Wizyta arcyksięcia austriackiego Rudolfa Habsburga w Krakowie

1887
papier albuminowy 5,6 × 8,6 cm, naklejony na karton 6,2 × 10,4 cm,
nadruk "Brandel / Warszawa" na przodzie, nadruk zakładu fotograficznego "Brandel / Fotograf / Cesarskiego Warszawskiego Uniwersytetu / Warszawa / Nowy Świat Nr 1248(59)" oraz medale i wyróżnienia otrzymane przez fotografa na odwrocie
vintage

W roku 1887 arcyksiążę austriacki Rudolf Habsburg-Lotaryński i jego żona arcyksiężna Stefania odwiedzili Kraków. Fotografia pochodzi z serii reportażowej, którą Brandel wykonał w trakcie ich wizyty na błoniach. Dzięki usprawnieniom technicznym własnego autorstwa, m.in. zmniejszeniu formatu klatki do 6 × 9 cm, był w stanie zrealizować te reporterskie ujęcia.
Inne fotografie z tej serii znajdują się w kolekcji Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.

cena sprzedaży: 350 zł

estymacja: 1 500  - 2000.00

1. ANDRYSZKIEWICZ Krystyna (ur. 1955, Gdańsk)

Bez tytułu z cyklu Wnętrze z uwięzioną

1980/1982
odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,5 × 54,2 cm,
sygn. "Krystyna Andryszkiewicz", dat. i tytuł na odwrocie
vintage

Cykl Wnętrze z uwięzioną powstawał latach 1979-1983. Andryszkiewicz stworzyła serię niezwykłych analogowych fotomontaży - miesza w nich różne światy, stara się rekonstruować otoczenie, w którym dane postacie mogłyby zaistnieć.
Wystawy: Gdańska Galeria Fotografii; Galeria B&B, Bielsko-Biała; Galeria FF, Łódź; Galeria Fotografii PS, Wrocław; Galeria Karolinenhof, Niemcy; Galeria Zwingenberg, Niemcy; Galeria Towarzystwa Kultury im J. Korczaka, Brema, Niemcy; Galeria Gödöllő, Budapeszt, Węgry.

niesprzedane

estymacja: 3 000  - 5000.00

6. BUCZKOWSKI Janusz (ur. 1932)

Stara Puszcza

1965
odbitka żelatynowo-srebrowa, 28 × 36,8 cm,
trzykrotnie sygnowana i dat. na przodzie, sygn., dat., tytuł, informacja o wystawach, publikacjach, nagrodach, nakład, pieczęć autorska oraz naklejka "VIGEX, Geelong, Victoria, Australia / Salon 1984" na odwrocie
nakład: 4/10
vintage

"Fotografia łączy w sobie realizm i czarnoksięstwo" - twierdzi Buczkowski. I tak w jego krajobrazach obecny jest magiczny czynnik, który sprawia, że fotografie te nie pozostają czystą dokumentacją, lecz autorską wypowiedzią.
Nagroda: III nagroda na Międzynarodowej wystawie ORWO, Berlin (1965).
Publikacje: Janusz Buczkowski. Fotografia artystyczna (PANZET, 2008), Fotografia - Sztuka ziemi kieleckiej (Kieleckie Centrum Kultury, 1997).
Wystawy, m.in.: VIGEX Salon, Geelong, Victoria, Australia (1984); II Biennale Krajobrazu Polskiego, Kielce (1975); Puszcza jodłowa, Sofia, Bułgaria (1977); Końskie (1978); Budapeszt, Węgry (1978).
Inne egzemplarze tej fotografii znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie.

niesprzedane

estymacja: 2 500  - 3500.00

Brak aukcji

liczba obiektów: 97