RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii. 18. Fotografia Kolekcjonerska

13 czerwca 2017 | wtorek, godz. 19:00

www.FotografiaKolekcjonerska.pl

Miejsce aukcji:
MYSIA 3
ul. Mysia 3, III p., Warszawa
19 maja - 7 czerwca 2017
Kraków - Festiwal Miesiąc Fotografii
Galeria Starmach, ul. Węgierska 5

10 - 13 czerwca 2017
Warszawa - MYSIA 3
ul. Mysia 3, III p.

Szukaj w tym katalogu
1 zł
80 000 zł

Obiekty w katalogu (84)

/5

1. MIECZKOWSKI Jan (1830 - 1889)

Jan Matejko

lata 80. XIX w.
fotografia typu carte de visite, papier albuminowy naklejony na karton,
9,7 x 6,3 cm (10,7 x 6,5 cm),
nadruk "Jan Mieczkowski w Warszawie" na przodzie kartonu,
nadruk zakładu JMieczkowski i odręczny wpis "Matejko" na odwrocie
vintage

Carte de visite to rodzaj fotografii o niewielkich rozmiarach, zazwyczaj ok. 6 x 9 cm, opatentowanej w 1854 r. w Paryżu przez fotografa André Adolphe’a Eugène’a Disdéri’ego. Zdjęcie, przyklejone do nieco większego kartonika, przedstawiało zazwyczaj pojedynczego modela. Czasem na neutralnym tle, niekiedy na tle zasłony i w otoczeniu rekwizytów. Portrety te wykonywano po kilka na jednej kliszy podczas jednej sesji, dzięki czemu cena pojedynczej fotografii była niska. Ta technika rozsławiła fotografię i spopularyzowała ją na całym świecie. Carte de visite odgrywały także rolę biletów wizytowych, a te, przedstawiające znane osoby, stawały się obiektem kolekcjonerskim.
Prezentowana fotografia przedstawia Jana Matejkę (1838-1893) - wybitnego polskiego malarza, twórcę obrazów historycznych i batalistycznych.

cena sprzedaży: 800 zł

cena wywoławcza: Wykup abonament

estymacja: 800  - 1000.00

2.

WALERY RZEWUSKI (1837-1888), KONRAD BRANDEL (1838-1920)

Bez tytułu (Portrety dzieci z rekwizytami)
1879, przed 1871
dwie fotografie typu carte de visite, papier albuminowy naklejony na karton,
portret dziewczynki: 9,2 x 5,6 cm (10,5 x 6,3 cm), nadruk "W. RZEWUSKI W KRAKOWIE" na przodzie kartonu, nadruk zakładu fotograficznego i odręczny wpis "Maniusia / fotogr. dn. 31. Maja / 1879" na odwrocie,
portret chłopca: 8,8 x 5,4 cm (10,6 x 6,4 cm), nadruk "K. BRANDEL I SKA w WARSZAWIE", zatarty nadruk zakładu fotograficznego na odwrocie
vintage

Do wykonywania portretów typu carte de visite wykorzystywane były specjalne tła, zasłony, meble, kolumny oraz rekwizyty, takie jak książki, części garderoby czy zabawki. Często były to przedmioty nawiązujące do wieku, osobowości czy profesji portretowanej osoby.

cena sprzedaży: 400 zł

estymacja: 600  - 800.00

3. BAŁDYGA Janusz (1954)

Użycie siły z tryptyku Użycie siły

1983
odbitka żelatynowo-srebrowa, naklejona na blachę aluminiową z licznymi
śladami wgięć i uszkodzeń (śladów po performansie), 54 x 42,5 cm,
sygn. i dat. na przodzie, czerwone tło i biały napis
"NADUŻYCIE SIŁY" na odwrocie
nakład: 1/3
vintage

Prezentowana praca jest obiektem będącym rezultatem performansu pt. Użycie siły, po raz pierwszy zrealizowanego w ramach wystawy Zapisy w BWA Lublin (1983). Podklejone na blasze aluminiowej fotografie zostały poddane agresywnemu atakowi, stały się ofiarą użycia czy wręcz nadużycia siły. Performans Użycie siły realizowany był do 1985 roku. Do pracy dołączona jest fotografia dokumentująca go.
Wystawy: Zapisy, BWA Lublin (1983); Fotografia wschodniej i południowej Europy, Kunstmuseum, Düsseldorf (1985); Festiwal Sztuki w Edynburgu (1985).
Publikacja: katalog wystawy Fotografia wschodniej i południowej Europy (Kunstmuseum, Düsseldorf, 1985).

niesprzedane

estymacja: 18 000  - 20000.00

4. DORYS Benedykt Jerzy (1901-1990)

Struktura

1961
odbitka żelatynowo-srebrowa, 29,3 x 39,3 cm (30 x 40 cm),
sygn. "Dorys" na przodzie, dat., tytuł i opis na odwrocie
vintage

Przedstawiona fotografia została wykonana przez artystę, kiedy po trzydziestu latach od wykonania pierwszego reportażu w Kazimierzu nad Wisłą powrócił tam, by ponownie dokumentować miasto. Jest to szczególna część dorobku Dorysa, który na co dzień specjalizował się w studyjnej fotografii portretowej.

niesprzedane

estymacja: 4 000  - 5000.00

5. HARTWIG Edward (1909 Moskwa - 2003 Warszawa)

Portret dziewczyny (znana również jako Dziewczyna z rękawiczkami)

1950
odbitka żelatynowo-srebrowa, 37,5 x 25 cm,
tytuł, pieczęć autorska, adnotacja: "E FIAP", pieczęć "YOLO INTERNATIONAL
SALON, DAVIS CAMERA CLUB, DAVIS CALIFORNIA" na odwrocie
vintage

Prezentowana fotografia jest jednym z bardziej rozpoznawalnych kadrów Hart-
wiga. Utrzymana w kontrastowej formie - charakterystycznej dla jego twórczości z lat 50. i 60., pokazuje ówczesne zainteresowanie artysty związkami fotografii z grafiką. W tym czasie właśnie powstała słynna publikacja Hartwiga pt. Fotografika (Arkady, 1960), w której zestawił on fotografie graficznie ze sobą korespondujące, tworząc nową jakość fotograficznych publikacji.
Praca wielokrotnie wystawiana i publikowana, m.in. Fotografika (Arkady, 1960), Edward Hartwig (1909-2003). Fotografie - okładka katalogu wystawy (Muzeum Narodowe w Warszawie, 2004).

cena sprzedaży: 8 000 zł

estymacja: 7 000  - 9000.00

6. HARTWIG Edward (1909 Moskwa - 2003 Warszawa)

Z cyklu Strefy ochronne

1980-1983
odbitka żelatynowo-srebrowa, 44,8 x 34,5 cm,
sygn. na przodzie, pieczęć autorska oraz adnotacja:
"z wystawy »Strefy ochronne«" na odwrocie
vintage

W latach 80. XX w. Hartwig był honorowym przewodniczącym Rady Artystycznej Małej Galerii ZPAF-CSW i wtedy też - dokładnie w 1983 r., by m.in. oddalić zakusy likwidacyjne względem galerii, która proponowała kontrowersyjny program wystawienniczy, zrealizował swoją pierwszą tam wystawę pod znamiennym tytułem Strefy ochronne. Prezentowana praca pochodzi właśnie z tej ekspozycji. Widnieje na niej rzeźba sfotografowana w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Wystawy Strefy ochronne: Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa (1983); Galeria Thrackery Soil, San Francisco, USA (1983).

cena sprzedaży: 2 200 zł

estymacja: 3 500  - 5000.00

7.

HALINA HOLAS-IDZIAK (1916-2014), LEONARD IDZIAK (1913-2001)

Makieta albumu fotograficznego Śląsk
lata 60. XX w.
35 kart, w tym 34 w formie odbitek żelatynowo-srebrowych,
twarda okładka, 24,5 x 30,5 x 1,9 cm,
naklejka z opisem "Zdjęcia / wykonali / Halina - Leonard / Idziakowie / ZPAF / Katowice / ul. Wieczorka 7 / tel. 310-53" na trzeciej stronie okładki

W fotograficznej twórczości małżeństwa Idziaków zaskakująca jest mnogość tematów, które podejmowali. Stworzyli m.in. niepowtarzalny portret Śląska - miejsca, w którym żyli i pracowali. Przedstawiona publikacja jest na to niepodważalnym dowodem - zawiera zarówno mistrzowskie portrety, jak i sceny z życia codziennego wymagające sprawnego reporterskiego oka oraz wyjątkowe ujęcia krajobrazowe.

cena sprzedaży: 6 000 zł

estymacja: 10 000  - 15000.00

8. KACZKOWSKI Adam (1917 - 1995)

Czas przeszły - dokonany

1965-1966
odbitka żelatynowo-srebrowa, 40 x 48,5 cm,
tytuł, adnotacja "praca nr 2", pieczęć autorska i pieczęć przyjęcia pracy
"Międzynarodowa Wystawa / Fotografii Artystycznej / Warszawa 1966 (?)
Polska" z wpisanymi odręcznie numerami na odwrocie
vintage

Prezentowana fotografia jest dowodem na sprawne reporterskie oko Kaczkowskiego, którego fotografie zyskiwały często symboliczny wymiar dzięki ciekawym nietypowym ujęciom. Fotografia została wykonana przed budynkiem muzeum, wzniesionym w 1965 r. w miejscu więzienia zwanego Pawiakiem. Mieściło się ono w Warszawie pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Więzienną i było w latach 1939-1944 największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski.

cena sprzedaży: 500 zł

estymacja: 1 000  - 1500.00

9. KOSIDOWSKI Jan (1922-1992)

Jerzy Skolimowski

1966
odbitka żelatynowo-srebrowa, 24 x 16 cm,
tytuł, pieczęć autorska i opis wydawniczy (w tym pieczęć) na odwrocie
vintage

Fotografia przedstawia wybitnego polskiego reżysera, scenarzystę i aktora filmowego Jerzego Skolimowskiego (1938). Do jego dzieł reżyserskich należą m.in. Rysopis (1964), Walkower (1965), Start (1967), Wrzask (1978), Fucha (1982), Cztery noce z Anną (2008). Jako aktor pojawił się w wielu produkcjach, w tym w kultowym filmie Andrzeja Wajdy Niewinni czarodzieje (1960), ale również w zagranicznych superprodukcjach, jak Marsjanie atakują! (1996) Tima Burtona czy nowszym Avengers (2012) Jossa Whedona. Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych. Jego sylwetka wpisała się na stałe w historię polskiego i światowego kina.
Fotografia przygotowana prawdopodobnie do reprodukcji w miesięczniku "Kino".

cena sprzedaży: 800 zł

estymacja: 1 500  - 3000.00

10. KOSSAKOWSKI Eustachy (1925 - 2001)

Portret Rity Sacchetto

ok. 1990
odbitka żelatynowo-srebrowa, 31 x 24 cm,
naklejka autorska oraz opis "Portrait Rita Sacchetto 1917 / platre polichr. /
h.47 cm / coll. H. Zamoyska"
vintage

Sfotografowana przez Kossakowskiego rzeźba autorstwa Augusta Zamoyskiego (1893-1970) przedstawia sylwetkę Rity Sacchetto (1880-1959). Powstała ona w 1917 - w tym samym roku, w którym rzeźbiarz i tancerka wzięli ślub. Kossakowski miał kilkakrotnie okazję fotografować rzeźby Zamoyskiego. Pierwszy raz w 1968 r., gdy otrzymał propozycję współpracy przy katalogu jego prac. Pojechał na parę miesięcy do Francji, do jego domu-pracowni w Saint-Clar-de-Riviere pod Tuluzą. Powstało wtedy około 600 negatywów. Fotografie ilustrowały obszerny katalog rzeźb Zamoyskiego, wydany przez wydawnictwo Arkady w 1974 r.

niesprzedane

estymacja: 2 500  - 3500.00

11. KUCZYŃSKI Józef (1875-1952)

lata 20.-30. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 22,2 x 11,5 cm,
sucha pieczęć autorska "Kuczyński / Kraków" na przodzie,
opis "Ks. Dunikowski" i nieczytelny tytuł rzeźby na odwrocie
vintage

Prezentowana fotografia przedstawia rzeźbę autorstwa Xawerego Dunikowskiego (1875-1964). Kuczyńskiego łączyła z rzeźbiarzem bliska przyjaźń. W okresie międzywojennym dokumentował on regularnie jego twórczość. Dunikowski natomiast umieścił głowę Kuczyńskiego wśród swoich Głów wawelskich.

niesprzedane

estymacja: 2 000  - 2500.00

12. LACHOWICZ Andrzej (1939 Wilno - 2015 Wrocław)

Energia upadku

1978-1979
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, 16,5 x 16 cm (24,5 x 18 cm) - każda,
sygn. "Andrzej Lachowicz", dat., tytuł i adnotacja "Vintage Print"
na odwrocie jednej odbitki
vintage

Energia upadku uważana jest za jedno z ważniejszych dzieł Lachowicza. Została ona zrealizowana w kilku wersjach, ale zawsze składała się z kilku ujęć ukazujących autora siedzącego bokiem na krześle, z uniesioną ręką, w której trzyma lub z której upuszcza różne przedmioty. Obok wizualnej warstwy, w której artysta demonstruje względność tego, co może kojarzyć się z upadkiem, porusza kwestie filozoficzne. W tekście, który towarzyszył pracy, rozważa upadek na różne sposoby, jako: wartość fizyczną, wartość moralną, zaprzeczenie nicości, spełnienie postulatu nicości, upadek sztuki, sztukę upadku i wreszcie upadek upadku.

cena sprzedaży: 4 300 zł

estymacja: 4 000  - 6000.00

13. LEWCZYŃSKI Jerzy (1924-2014)

Ukrzyżowanie

1956/początek XXI w.
wydruk laserowy, 38,7 x 28,2 cm (39,5 x 29 cm),
sygn. i pieczęć autorska na odwrocie

Lewczyński często operował słowem w swojej twórczości. Były to zarówno dokumentowane przezeń ścienne napisy, plakaty, różne oznaczenia, jak i tytuły, które nadawał pracom. Tak jak w prezentowanej fotografii, skojarzył fragment częściowo zacienionego budynku z tytułowym ukrzyżowaniem, nadając temu ujęciu inny wymiar.
Praca wielokrotnie wystawiana i publikowana, m.in. Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (Muzeum w Gliwicach, 2012).

cena sprzedaży: 1 700 zł

estymacja: 4 000  - 6000.00

14. NATALIA LL (Natalia Lach-Lachowicz) (ur. 1937)

Z cyklu Sztuka konsumpcyjna

1974
sześć odbitek barwnych naklejonych na karton, 10,5 x 15 - każda (50 x 50 cm),
sygn. "Natalia LL", dat. i pieczęć Biura Handlu Zagranicznego
DESA na odwrocie
vintage

Początek lat 70. XX w. był czasem przełomowym w twórczości Natalii LL. Wyraźnie określiła ona wtedy swoją własną postawę artystyczną i ścisłe związki ze środowiskiem neoawangardy. Prezentowana praca, pochodząca właśnie z tego okresu, przedstawia fotografie będące jednymi z najważniejszych motywów w jej działaniu artystycznym. Największą mocą tych prac jest ich dwuznaczność - prosta czynność jedzenia przeradza się jakby w wyrafinowaną erotykę. Artystka zadaje tym samym pytanie o system znaków, kodów, którymi się komunikujemy.
Fotografie z cyklu Sztuka konsumpcyjna prezentowane były zarówno jako pojedyncze odbitki, jak i wchodziły w skład różnego rodzaju kompozycji i obiektów fotograficznych.
Cykl wielokrotnie wystawiany i publikowany na całym świecie.

cena sprzedaży: 48 000 zł

estymacja: 55 000  - 80000.00

15. NATALIA LL (Natalia Lach-Lachowicz) (ur. 1937)

Z cyklu Sztuczna fotografia

1976
cztery odbitki żelatynowo-srebrowe, 11,8 x 16,5 cm - każda (46,5 x 27 cm),
vintage

Natalia LL rozpoczęła cykl Sztuczna fotografia w 1976 r., ukazując obrazy niemożliwe w realnej rzeczywistości i akcentując tym istnienie fotografii jako sztucznego języka. Jednocześnie prace te zawierają motyw charakterystyczny dla jej twórczości, tj. element performansu. Równolegle do fotografii powstał też obraz filmowy, w którym artystka również posługuje się trikiem, by zbudować obraz nierzeczywisty.
Cykl wielokrotnie wystawiany i publikowany.

cena sprzedaży: 8 000 zł

estymacja: 12 000  - 14000.00

16. ŁOPIEŃSKI Bogdan (Łukasz Bogdański) (1934 - 2017)

Rajd samochodowy

1966/2008
odbitka żelatynowo-srebrowa, 43,7 x 55,5 cm (48 x 58,9 cm),
sygn. "Bogdan Łopieński", dat., tytuł, wymiary i nakład na odwrocie
nakład: 1/20

Prezentowana fotografia przedstawia warszawski odcinek rajdu samochodowego Monte Calvaria. Auto w centrum kadru to kultowa warszawa. Była pierwszym produkowanym seryjnie w Polsce samochodem po II wojnie światowej. Fotografia oddaje koloryt polskich rajdów samochodowych z tamtego czasu. Mężczyzna stojący z tyłu samochodu prawdopodobnie dociąża napędzany na tylne koła pojazd, by lepiej trzymał się nawierzchni.

cena sprzedaży: 1 200 zł

estymacja: 3 000  - 4000.00

17. NOWAK Wacław (1924 - 1976)

Z cyklu Rybim okiem (Fish-eye)

1968
odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,6 x 29,8 cm,
sygn. "Wacław Nowak ZPAF / Kraków" i pieczęć autorska z wpisanym tytułem w języku angielskim na odwrocie
vintage

Prezentowana praca należy do najbardziej rozpoznawalnej części twórczości Nowaka. Cykl, do którego fotografie artysta wykonał tytułowym rybim okiem, czyli bardzo szerokokątnym obiektywem, przedstawia ciała nagich kobiet. Są one jednak prawie nieczytelne jako ciała, kojarzą się natomiast z kształtem owocu lub jakiegoś obłego przedmiotu. Jest to właśnie efekt wspomnianego obiektywu, który tak "beczkowato" zniekształca obraz.
Praca wielokrotnie wystawiana i publikowana.

cena sprzedaży: 2 600 zł

estymacja: 3 000  - 4000.00

18. NOWAK Wacław (1924 - 1976)

Tarcze

1970
odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,8 x 30,2 cm,
vintage

Działalność twórcza Nowaka przypada na okres przeobrażeń związanych z funkcją fotografii. Zaczęto bowiem odchodzić od jej dokumentacyjnej specyfiki na rzecz eksperymentów i tzw. fotografii kreacyjnej. W pracach artysty często pojawia się kobieta, a dokładniej kobiece ciało, za każdym razem jednak wyraźnie uprzedmiotowione. Przykładem na to jest prezentowana praca, w której ciało staje się dosłownie celem.
Wystawa m.in. Picture-maker / Picture-taker. Fotografia Wacława Nowaka, Muzeum Historii Fotografii, Kraków (2008).

cena sprzedaży: 2 200 zł

estymacja: 3 000  - 4000.00

19. PIASECKI Marek (1935-2011)

Maski niemoralne

1958
heliografia, odbitka żelatynowo-srebrowa, naklejona na karton,
autorska zawieszka, 18,1 x 22,2 cm,
naklejki autorskie z tekstami "MAREK PIASECKI - 1958. / HELIOGRAFIA (2/3) / »Maski niemoralne« - 28 x 32 x 4 cm" na odwrocie
vintage

Heliografie Piaseckiego są jednymi z najbardziej cenionych jego prac. Udało się mu pod koniec lat 50. XX w. wypracować w tej technice w pełni oryginalny i rozpoznawalny styl. W zależności od sposobu obróbki materiału fotograficznego uzyskiwał formy miękkie, płynne, kojarzące się z najprostszymi formami życia obserwowanymi w mikroskopowym powiększeniu lub też bardziej geometryczne, twarde. Często artysta sam oprawiał prace, niejednokrotnie skromnie, ale z rozmysłem dobierając formę i materiały do dzieła.

cena sprzedaży: 6 500 zł

estymacja: 12 000  - 15000.00

20. PIASECKI Marek (1935-2011)

ok. 1958
odbitka żelatynowo-srebrowa, 13 x 18 cm,
pieczęć autorska na odwrocie odbitki,
sygn. i dat. na odwrocie oprawy
vintage

Przedstawiona praca jest kadrem dość nietypowym w twórczości Piaseckiego. Ukazuje ona bowiem samego artystę. Stylistycznie jednak - z mocnym kontrastem i swoją eksperymentalną formą - odzwierciedla jak najbardziej jego styl.
Wystawa: Marek Piasecki. With Care, Galeria Piekary, Poznań (2016).

niesprzedane

estymacja: 6 000  - 8000.00

Brak aukcji

/5
liczba obiektów: 84