Podróż do Edo - Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza

25 lutego - 07 maja 2017


Wystawa jest wyjątkową w skali europejskiej prezentacją pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych japońskich artystów ukiyo-e - Toshusai Sharaku, Kitagawy Utamaro i Ando Hiroshige. Wybrane grafiki  tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tokaido, Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaido) oraz pejzaże Edo (cykl Sto widoków Edo) i podobizny jego mieszkańców - portrety aktorów kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.

Tytuł ekspozycji sugestywnie oddaje zamierzenia organizatorów, którzy chcą udostępnić szerokiej publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru o randze międzynarodowej a jednocześnie zabrać w fascynującą podróż po Japonii późnych lat osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, w historiografii zwanych epoką Edo (1600-1868).

Wyjątkowość prezentowanego zbioru Jerzego Leskowicza polega nie tylko na tym, że gromadzi kompletne cykle pejzażowe stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, ale również dlatego, że są to ryciny wyjątkowej urody i wartości, pochodzące z pierwszych wydań. Zobaczymy je wszystkie i będzie to wydarzenie szczególne, ponieważ w żadnej z polskich kolekcji - publicznych i prywatnych - nie ma takiego zbioru.

 

Kurator - Anna Katarzyna Maleszko
Powrót